- Niech będzie "Janku", podoba mi się - poseł Godson skraca dystans

Według posła Godsona nie ma nic złego w tym, że Joanna Mucha sugeruje, jak się do niej zwracać. Choć jak przyznał, ma zbyt małe wyczucie języka polskiego, żeby dyskutować na temat "ministry". Zapytany przez Jana Wróbla, jak się do niego zwracać, stwierdził: - Podoba mi się "panie Janie", "Janku".

- Osobiście nie widzę nic złego, że chce być tak nazywana. W Polsce jest coś takiego, że ludzie nie lubią osoby, która chciałaby być tytułowana. Choć przecież zasługuje na to, bo jest ministrem. Pochodzę z kraju, w którym dystans między władzą a obywatelami jest duży, a więc tytułowanie jest normalne. Uchybieniem jest nazywanie kogoś po imieniu - mówił poseł John Abraham Godson.

Ale równocześnie stwierdził: - Nie wiem, czy to było mądrze, żeby była tak nazywana.

Polityk PO przyznał, że nie jest chyba najlepszą osobą, która powinna komentować słowa Joanny Muchy. - Nie wiem, czy mam wystarczające wyczucie językowe, bo nie jestem rodowitym Polakiem.

Sam poseł pokazał, że skracanie dystansu nie jest mu obce. - Jak do pana posła należy się zwracać? Panie pośle, panie Johnie, panie Johnie Abrahamie, Janie? - pytał Jan Wróbel. - Niech będzie "Janku". Podoba mi się "panie Janie", "Janku" - powiedział polityk.

Fundusz Kościelny do zmiany

John Abraham Godson, nim został politykiem, przez 10 lat sprawował funkcję pastora. Korzystał wtedy z przywilejów, jakie daje państwowy Fundusz Kościelny. - Państwo płaciło 80 proc. mojego ubezpieczenia - wspominał.

Mimo to polityk uważa, że zmiany w finansowaniu przez państwo działalności Kościołów i związków wyznaniowych są konieczne. - Mamy możliwość przekazania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego. W Niemczech jest podatek kościelny. Może zmiany powinny iść w tym kierunku. Żyjemy w państwie, w którym nie wszyscy są ludźmi wierzącymi. Wydaje mi się więc, że teraz jest dobry moment, żeby porozmawiać, rozważyć i wypracować mądre rozwiązanie - mówił gość "Poranka Radia TOK FM".

Przypomnijmy: nad projektem zmian, które zakładają likwidację Funduszu Kościelnego, pracuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Resort nie ujawnia szczegółów projektu, ale urzędnicy zapewniają, że pomysły będą konsultowane z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych.

Polska to tolerancyjny kraj A Biedroń to nie pierwszy gej w Sejmie - ocenia poseł Godson>>

100 dni do Euro 2012. Czy takie mistrzostwa sobie wymarzyliśmy? >>

TOK FM PREMIUM