Wipler: SLD "spóźniło się" na minutę ciszy ku czci "żołnierzy wyklętych"

- SLD "spóźniło się" na pierwszy punkt obrad Sejmu, by nie wziąć udziału w minucie ciszy ku czci "żołnierzy wyklętych" - napisał na Twitterze Przemysław Wipler z PiS. - Jesteśmy krytycznie nastawieni do 1 marca jako państwowego święta "żołnierzy wyklętych" - powiedział Tadeusz Iwiński z SLD.

- Niezręcznie było tym ludziom [posłom SLD - przyp. red.] być obecnym przy oddawaniu hołdu żołnierzom polskiego podziemia - powiedział Wipler portalowi Gazeta.pl. Dodał, że zaraz potem pojawili się w ławach sejmowych.

- Jesteśmy krytycznie nastawieni do 1 marca jako państwowego święta "żołnierzy wyklętych" - powiedział Tadeusz Iwiński z SLD. - Reprezentowałem SLD w negocjacjach związanych z tym projektem i powiedziałem, że go nie poprzemy. Mamy natomiast własny projekt upamiętniający ofiary, które zginęły w okresie polskiej wojny domowej 1944-1947. Mowa o 30 tys. ludzi - dodał.

Kopacz: Zasługują na nasz podziw

Sejm uczcił dziś minutą ciszy pamięć "żołnierzy wyklętych". - Ich męstwo, patriotyczna postawa i przywiązanie do najwyższych wartości zasługują na nasz podziw i szacunek - podkreśliła marszałek Ewa Kopacz.

Kopacz przypomniała, że Sejm ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz świętem państwowym. Jak podkreśliła, "ich męstwo, patriotyczna postawa i przywiązanie do najwyższych wartości zasługuje na nasz podziw i szacunek".

Zastrzeleni w mokotowskim więzieniu

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie żołnierzom wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Data Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroku śmierci na przywódcach WiN-u. 1 marca 1951 r. siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec - zostało zastrzelonych w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.

Autorem terminu "żołnierze wyklęci" jest Jerzy Ślaski, który w 1995 r. wydał książkę o takim właśnie tytule.

Za trzy dni urlopu - dziewięć dni wolnego. Jak przedłużyć weekendy w 2012 r. >>

 

TOK FM PREMIUM