Boni: Księża mogą sami płacić składki. Mają dochody

- Dążymy do samodzielnego płacenia składek emerytalnych i taką propozycję składamy również Kościołom. To nie jest wojna wypowiedziana Kościołom, ale będzie merytoryczna dyskusja. Rozmawiałem na ten temat z bp. Polakiem i będziemy poszukiwać kompromisu - powiedział w Radiu Zet Michał Boni.
Zobacz wideo

Według ministra administracji i cyfryzacji "w zeszłym roku wydano z Funduszu Kościelnego 87 milionów złotych na składki księży". - Teraz państwo uważa, że ze względu na zmiany w systemie emerytalnym należy usamodzielnić ten model płacenia składki. Będziemy dyskutowali na temat tego, jak Kościoły same mogą płacić te składki - powiedział Boni.

- Księża mają określone dochody, więc mogą samodzielnie płacić składkę. W dzisiejszym modelu za księży płacone jest za pośrednictwem Funduszu Kościelnego 80 proc. składki, co nie dotyczy zakonników i misjonarzy, za których całość płaci państwo. Półtora tygodnia temu opublikowano bardzo ciekawy raport, który pokazuje bardzo duże zróżnicowanie dochodów księży, bo proboszczowie i wikariusze z dużych miast mają się dużo lepiej. Kościoły będą się zastanawiały, jak to zadanie zrealizować. Ja tego nie wiem - mówił Boni.

"Kościoły mają swoje majątki"

Monika Olejnik zapytała, czy pieniądze "z tacy" mogą być źródłem finansowania składek emerytalnych księży, na co Michał Boni odpowiedział: - Z tacy, z innych działań. Kościoły mają swoje majątki, które może nie są wystarczająco duże, żeby zbudować własny fundusz, jak to jest w innych krajach. W Polsce jest ten problem, że nie ma przepływu między diecezjami. Myślę, że wewnątrz kościołów odbędzie się na ten temat dyskusja.

Minister dodał, że jest gotów do dyskusji na temat innych funkcji Funduszu Kościelnego, który aktualnie służy tylko opłacaniu składek duchownych.

Zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego, z którego m.in. finansowane są emerytury duchownych, zapowiedział w swoim expose premier. Jak mówił, potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, którzy powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych.

Propozycje zmian zostaną przesłane w oficjalnym dokumencie do wszystkich stron w przyszłym tygodniu. Wcześniej MAC zapowiadało, że zmiany zostaną przedstawione w założeniach do projektu nowelizacji ustawy o gwarancjach wolności sumienia.

Do tej pory resort nie prowadził konsultacji z Episkopatem, który kilkakrotnie zapowiadał, że jest gotowy do rozmów. Strona kościelna uważa także, iż zmiany dot. Funduszu Kościelnego powinny być poprzedzone dwustronną umową. Zaznacza też, iż Fundusz powinien zostać przekształcony, ale nie zlikwidowany.

"Dlaczego mam płacić za żałobę narodową?" - list Artysty w Żałobie krąży w sieci>>

TOK FM PREMIUM