Lewica w górę. Prześcignie PiS? [SONDAŻ]

Platforma (29 proc.) wciąż dużo słabsza niż na początku roku, ale PiS (22 proc.) wcale jej nie goni. Rekord poparcia pobił Ruch Palikota (12 proc.). Świeży sondaż TNS OBOP omawia ?Gazeta Wyborcza?.

Tym razem żadna partia nie odnotowała gwałtownej zmiany poparcia w porównaniu z poprzednim miesiącem, inaczej niż w lutym, gdy Platforma straciła aż 9 pkt proc. i po raz pierwszy od 2007 r. miała notowania niższe niż 30 proc. Wtedy Donald Tusk zapłacił za fatalny początek roku w wykonaniu rządu - przede wszystkim za chaos związany z nową ustawą refundacyjną oraz fatalnie rozegraną sprawę umowy ACTA. PiS zbliżył się wówczas do PO na 2 pkt proc. Teraz obie partie dzieli 7 pkt.

W sondażu nieźle wypadły partie uznawane za lewicowe: Ruch Palikota popiera 12 proc. Polaków (o 2 pkt więcej niż w lutym), na SLD chce głosować 9 proc. badanych (bez zmian). Dość bezpieczne poparcie ma jeszcze PSL (5 proc., tyle samo co w lutym). 18 proc. jest niezdecydowanych.

"Gazeta" spytała też, na kogo Polacy chcieliby głosować w drugiej kolejności (czyli popularność tzw. partii drugiego wyboru) oraz na kogo nie chcieliby głosować wcale (czyli poziom elektoratu negatywnego). W tym drugim sondażu prowadzi PiS - 31 proc. badanych deklaruje, że nigdy nie poprze partii Jarosława Kaczyńskiego. Druga jest PO (22 proc.), a trzeci - Ruch Palikota (20 proc.). Zdaniem prof. Jacka Raciborskiego badanie powinno cieszyć zarówno Ruch Palikota, jak i SLD. - Lewica krzepnie. Scenę nadal organizuje podział PO-PiS, ale słabość Platformy i brak wzrostu PiS otwiera przestrzeń dla lewicy - mówi. Sondaż przeprowadzono między 1 a 4 marca na próbie 980 osób.

Więcej o wnioskach z badania w "Gazecie Wyborczej".

"Dlaczego mam płacić za żałobę narodową?" - list Artysty w Żałobie krąży w sieci>>

TOK FM PREMIUM