Tusk na Dzień Kobiet: Zero tolerancji dla dyskryminacji

Wielki bukiet czerwonych tulipanów i uśmiech - tak Donald Tusk złożył płci pięknej życzenia z okazji Dnia Kobiet. Ale nie ograniczył się do standardowych formułek. Na opublikowanym na stronie kancelarii premiera filmie mówił o równości płac, wydłużeniu wieku emerytalnego i trudnej sytuacji kobiet, ?których praca nie kończy się po powrocie do domu?.
Zobacz wideo

- Zero tolerancji dla dyskryminacji - mówi w opublikowanym na stronie kancelarii premiera okolicznościowym filmie na Dzień Kobiet Donald Tusk. Z bukietem kwiatów w ręku, w starannie przygotowanej wypowiedzi Tusk, składając życzenia, jednocześnie mówi o równości i próbuje przekonać do swojej wizji wydłużenia wieku emerytalnego.

- Ostatnio przy okazji debaty nad reformą emerytalną bardzo dużo rozmawiam z kobietami z różnych stron Polski, z różnych grup społecznych. One mi uświadomiły że te dwie rzeczy się nie wykluczają. Podkreślił, że te rozmowy przypomniały mu, że życie kobiety w Polsce "jest wciąż trudniejsze niż życie mężczyzny".

"Kobiety tyrają tak ciężko jak mężczyźni, jeśli nie bardziej"

- Praca pielęgniarki czy kasjerki jest nie mniej ciężka niż najcięższe zawody wykonywane przez mężczyzn - mówi Tusk, podkreślając, że "w każdej firmie" kobiety "tyrają tak ciężko jak mężczyźni, jeżeli nie bardziej". I zauważa, że praca kobiet "nie kończy się po powrocie do domu".

- Całym sercem jestem po stronie pań, które nie chcą później iść na emeryturę, chociaż rozum podpowiada, że to konieczne - stwierdza premier w opublikowanym na stronie swojej kancelarii filmie . I podkreśla, że jeśli kobiety i mężczyzn ma obowiązywać taki sam czas pracy, to "pomoc w obowiązkach społecznych, rodzinnych musi być identyczna".

- Równość nie może być wybiórcza - mówi na filmie Tusk. - Jeśli taka sama praca, to taka sama płaca, niezależnie od płci - dodaje.

Tylko u nas: Richard Pipes wieszczy upadek Obamy >>>

TOK FM PREMIUM