Poseł Godson laureatem Srebrnych Ust [POSŁUCHAJ]

Poseł John Godson został laureatem nagrody radiowej ?Trójki? Srebrne Usta przyznawanej za najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź na polskiej scenie politycznej. Nazwisko laureata Srebrnych Ust ogłoszono podczas gali w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

Zwycięzca otrzymał statuetkę potwierdzającą jego wyjątkowy dar wymowy. John Godson, polityk Platformy Obywatelskiej, został doceniony za wypowiedź z trybuny sejmowej. - Apeluję do Polaków, abyśmy się nie bali mieć więcej dzieci. Mam czworo wspaniałych dzieci. Jeżeli możesz mieć jedno dziecko, możesz też mieć dwójkę. A jeżeli możesz mieć dwójkę, możesz też mieć trójkę. Ja zrobiłem swoje - powiedział poseł PO podczas debaty po exposé premiera Donalda Tuska.

Polityk Platformy Obywatelskiej w plebiscycie Programu 3 Polskiego Radia pokonał Jarosława Kaczyńskiego - laureata drugiej nagrody, Ewę Łętowską - laureatkę trzeciej nagrody, a także: Bronisława Komorowskiego, Bartosza Arłukowicza, Roberta Biedronia, Ludwika Dorna, Leszka Millera, Stanisława Żelichowskiego oraz Donalda Tuska.

Srebrne Usta już po raz 20.

Plebiscyt "Srebrne Usta" został zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę "Trójki" Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej "Trójki" postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swoją treść nie zawsze miały szansę przejść do historii.

Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom. W myśl przysłowia mowa jest srebrem, a milczenie złotem zaproponowali słuchaczom plebiscyt. W poprzednich latach laureatami Srebrnych Ust byli między innymi: Władysław Bartoszewski, Renata Beger, Piotr Gadzinowski, Zyta Gilowska, Grzegorz Kołodko, Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Korwin-Mikke, Leszek Miller, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Donald Tusk i Waldemar Pawlak. Pierwszym zwycięzcą był prezydent Lech Wałęsa. Doceniono jego wypowiedź "Nie chcem, ale muszem"... być prezydentem.

Arcydzieło Da Vinciego ukryte za freskiem? Największa zagadka sztuki [FOTO] >>

TOK FM PREMIUM