Tusk następcą Barroso? "W ten sposób można zamordować kandydata"

Janusz Lewandowski nie kryje zaskoczenia pogłoskami na temat Tuska. Wg "Uważam Rze" polski premier zostanie kandydatem EPP na szefa Komisji Europejskiej. Zdaniem unijnego komisarza na takie spekulacje jest za wcześnie. - Nie można dzielić skóry na niedźwiedziu. Takie spekulacje to dowód wysokiej rozpoznawalności Tuska. Ale w ten sposób można zamordować kandydata - mówił w TOK FM.

Według Janusza Lewandowskiego z typowaniem kandydatów na kolejnego szefa Komisji Europejskiej trzeba poczekać jeszcze dwa lata. - W 2014 są wybory do Parlamentu Europejskiego. I dają komuś pierwszeństwo typowania szefa najważniejszych instytucji europejskich - stwierdził gość Poranka Radia TOK FM.

Komisarz Lewandowski nie ma wątpliwości, że spekulacje dotyczące kariery Donalda Tuska na unijnych salonach to dowód, że polski premier jest "ceniony przez niektóre stolice".

- Na pewno tego typu prasowa nominacja jest z jednej strony dowodem wysokiej rozpoznawalności Tuska na arenie europejskiej. Ale to nic nowego. Jednak z drugiej strony w ten sposób można zamordować kandydata - powiedział unijny komisarz ds. programowania finansowego i budżetu.

Donald Tusk będzie szukał nowego zajęcia

Typowanie Tuska na następcę Jose Manuela Barroso jest być może przedwczesne, ale skoro lider PO już zapowiedział, że nie ma zamiaru walczyć o kolejną kadencję na stanowisku premiera, to szukanie nowego zajęcia będzie uzasadnione. Tym bardziej że Donald Tusk w 2015 roku, kiedy mają się odbyć wybory parlamentarne oraz prezydenckie, będzie miał 58 lat. Do emerytury zostanie mu więc ładnych parę lat.

Donald Tusk nie chce walczyć o prezydenturę

Zdaniem Janusza Lewandowskiego nic więc dziwnego, że przyszłość przewodniczącego to jeden z ulubionych tematów polityków PO. - To los partii, które są uzależnione od charyzmy przywódcy. To skłania do spekulacji - stwierdził. I dodał, że zasada ta funkcjonuje też w Prawie i Sprawiedliwości.

Gość TOK FM zdecydowanie podkreślał, że jego takie spekulacje nie zajmują. - Patrząc z Brukseli, Polska nadal jest niezwykle pozytywnym uczestnikiem europejskiej wspólnoty. Z jedną

rysą na wizerunku, która nazywa się klimat - powiedział Janusz Lewandowski.

TOK FM PREMIUM