Nie ma porozumienia PO i PSL ws. emerytur. Pawlak wyszedł ze spotkania z Tuskiem

Nie ma porozumienia między PO i PSL ws. wydłużenia wieku emerytalnego - powiedział Radiu TOK FM rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. Propozycje ludowców zostały odrzucone. Koalicja jest w kryzysie, a jeden z prominentnych polityków PSL powiedział "Gazecie Wyborczej", że istnieje realna możliwość jej zerwania".

Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe nie uzgodniły wspólnego projektu reformy emerytur. Premier Tusk spotkał się z Waldemarem Pawlakiem tuż przed planowanym posiedzeniem rządu. Była to długa rozmowa. Podczas posiedzenia gabinetu pierwotnie przeznaczonego na rozmowę o polityce zagranicznej podobno rozmawiano głównie o emeryturach. Potem szef ludowców opuścił kancelarię premiera.

Krótko potem Centrum Informacyjne Rządu rozesłało zdawkowy komunikat: "Centrum Informacyjne Rządu zawiadamia, że konferencja prasowa po posiedzeniu Rady Ministrów nie odbędzie się". Zamiast tego na konferencji prasowej Waldemar Pawlak przypomniał raz jeszcze propozycje PSL ws. reformy emerytur, podkreślał ich znaczenie i ujawnił, że wszystkie zostały odrzucone przez PO. Zastrzegł jednak, że kompromis między koalicjantami jest jeszcze możliwy . Tymczasem jednak jeden z prominentnych polityków PSL powiedział "Gazecie Wyborczej", że " istnieje realna groźba zerwania koalicji" .

PO odrzuca propozycje ludowców ws. emerytur

Jak powiedział reporterowi TOK FM rzecznik PSL Krzysztof Kosiński, w toku narad PO odrzuciła przedstawione przez PSL trzy poprawki do projektu PO.

Platforma odrzuciła propozycje ludowców dotyczące podniesienia wieku emerytalnego o dwa lata do 2020, czyli tak zwaną reformę na dwa takty. W tej propozycji chodziło o to, by wiek emerytalny podnieść tylko trochę - a później następne ekipy rządzące mogłyby dokończyć reformę.

W negocjacjach z Platformą przepadła też propozycja ludowców wprowadzenia emerytur częściowych dla osób, którym pozostało kilka lat do wieku emerytalnego, a które nie mogą znaleźć pracy. Nie przeszedł też pomysł PSL wprowadzenia dopłat dla matek jako rekompensaty za czas poświęcony na wychowywanie dzieci.

Fiasko rozmów koalicji ws. wydłużenia wieku emerytalnego

Projekt przygotowany przez resort pracy zakładał, że od 2013 r. co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc. Co rok byłby zatem wydłużany o trzy miesiące. W 2020 r. zostałby osiągnięty docelowy poziom 67 lat dla mężczyzn, a w 2040 r. - kobiet.

Jeszcze w poniedziałek rzecznik rządu Paweł Graś informował, że ustalenia koalicjantów przedstawione zostaną dziś o godz. 14 na wspólnej konferencji premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara Pawlaka. Pytany o poniedziałkowe spotkanie koalicyjne ws. reformy emerytalnej mówił, że była to spokojna i rzeczowa dyskusja. - W relacjach między PO a PSL nie chodzi o przeciąganie liny czy targi, czyj projekt jest lepszy. Nie ma projektu PO i nie ma projektu PSL - mówił.

W poniedziałek rzecznik PSL Krzysztof Kosiński pytany o porozumienie PO-PSL ws. podniesienia wieku emerytalnego, mówił, że koalicja "pracuje nad wspólnym rozwiązaniem": - Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Komisji Trójstronnej, gdzie poznamy opinie naszych partnerów po zakończeniu konsultacji społecznych.

Na razie jednak wygląda na to, że do uzgodnienia wspólnego rządowego projektu wydłużenia wieku emerytalnego potrzebne będą kolejne rundy rozmów.

Troje uczniów żydowskiej szkoły we Francji zastrzelonych. To trzeci atak [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM