Polskie więzienia CIA. "Zmowa milczenia polskich polityków ze wszystkich ugrupowań" [PUBLICYŚCI]

- To oburzające, że na terenie Polski dochodziło prawdopodobnie do torturowania więźniów. My, z naszą historią, nie powinniśmy się na to godzić - uważa dziennikarka "GW" Agata Nowakowska. Zdaniem publicystów politycy przez lata zamiatali sprawę pod dywan. - Józef Pinior jest jedynym sprawiedliwym - podkreślał Maciej Gdula.

To właśnie Józef Pinior od lat mówił o tajnych więzieniach . Według obecnego senatora PO, a wcześniej eurodeputowanego SdPl istnieje dokument, który regulował funkcjonowanie w Polsce ośrodka, który w rzeczywistości był więzieniem CIA. Pod dokumentem miał podpisać się Leszek Miller, który objął stanowisko premiera po wyborach w 2001 roku.

Siemiątkowski z zarzutami za więzienia CIA w Polsce

Maciej Gdula przyznał, że "mimo wszystko" jest dumny z polskiego państwa. - Nie zawiodło społeczeństwo obywatelskie. O sprawie więzień w dużej mierze dowiedzieliśmy się dzięki działaniu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Józef Pinior jest jedynym sprawiedliwym. Trzeba teraz powiedzieć, że ważną kartę ma też Wojciech Czuchnowski. I dumny jestem, że prokuratura dąży do wyjaśnienia tej sprawy - jest twarda nieustępliwa - wyliczał publicysta "Krytyki Politycznej".

Zamiatanie pod dywan

Jak podkreślała Dominika Wielowieyska, w sprawie więzień CIA w Polsce możemy mówić o "zmowie milczenia polskich polityków ze wszystkich ugrupowań".

Kalisz zapewnia: Nie natknąłem się na żaden ślad więzień CIA w Polsce

- Irytujące było to, że nasze władze próbowały to zamieść pod dywan - dodała Agata Nowakowska. Zdaniem dziennikarki "Gazety Wyborczej" zgodę na działalność w Polsce tajnego ośrodka amerykańskich służb można tłumaczyć "nadgorliwością" naszych władz. - Chcieliśmy zaistnieć jako najgorliwszy sojusznik Stanów Zjednoczonych. Daliśmy się wykorzystać - stwierdziła.

- Jako społeczeństwo i państwo musimy przerobić ten problem. Żeby wyciągnąć wnioski na przyszłość. Dla mnie to oburzające, że na terenie Polski dochodziło prawdopodobnie do torturowania więźniów. Wydaje mi się, że my z naszą historią nie powinniśmy się na to godzić - podkreślała Nowakowska.

Nie można odpuścić

Michał Kobosko uważa, że po postawieniu zarzutów przez prokuratorów poważną rolę mają do odegrania dziennikarze. Jak tłumaczył redaktor naczelny tygodnika "Wprost", trzeba zrobić wszystko, żeby politycy ujawnili całą prawdę na temat tajnych więzień CIA w Polsce.

A jaka odpowiedzialność powinna spotkać tych, którzy zgodzili się na funkcjonowanie w naszym kroju takiego ośrodka? - Trybunał Stanu dla Aleksandra Kwaśniewskiego i Leszka Millera? - pytała Dominika Wielowieyska.

Zwolennikiem wykorzystania wszystkich dopuszczonych w Polsce możliwości - także postawienia przed TS - jest Maciej Gdula.

- Ale co my teraz możemy tak naprawdę powiedzieć na temat tego, co Miller i Siemiątkowski wiedzieli o tym wszystkim? Może sami się dali Amerykanom oszukać? Może ich intencje i stan wiedzy były takie, że zdecydowali się na wydanie takiej zgody - zastanawiała się Agata Nowakowska z "GW".

Psychuszka, tortury i szantaż. Tak siedzą "polityczni" na Białorusi>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM