Ziobro nie naciskał na prokuratora Wełnę. Śledztwo umorzono, nie przesłuchano głównego świadka

Warszawscy śledczy nie przesłuchali głównego świadka w sprawie nacisków Zbigniewa Ziobry na prokuratorów, ale umorzyli śledztwo.

Według nich były minister sprawiedliwości za rządów PiS nie naciskał na krakowskiego prokuratora Marka Wełnę, by ten szukał haków na Leszka Millera i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Tyle że, jak dowiaduje się TOK FM, śledczy w Warszawie zamiast przesłuchać samego zainteresowanego [prokuratora Marka Wełnę - przyp. red.], posłużyli się kompilacją jego zeznań z różnych przesłuchań w całej Polsce. Prokurator prowadzący sprawę uznał, że to wystarczy. Poza tym czyn, który miał być uznany za przestępstwo (przekroczenie uprawnień), według warszawskich śledczych się przedawnił.

Prokuratura: Nie potwierdzono, że były naciski

Prokuratura Warszawa Praga umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez Ziobrę w okresie, gdy był on ministrem sprawiedliwości i prokuratorem krajowym z rządu PiS.

Z zeznań Marka Wełny, którymi posłużyli się śledczy w Warszawie, wynika, że ministra Ziobrę nie interesowały wyniki śledztw paliwowych prowadzonych przez zespół, którym kierował, lecz informacje kompromitujące znanych polityków lewicy - m.in. Józefa Oleksego, Leszka Millera i Aleksandra Kwaśniewskiego. Twierdził też, że materiały, które przekazywał przełożonym, ukazywały się na łamach sprzyjających PiS gazet.

Według prokuratorów zeznania świadków nie potwierdziły słów Wełny.

Praca do 67. roku życia? Sprawdź, kiedy przejdziesz na emeryturę [TABELA]>>

DOSTĘP PREMIUM