Cimoszewicz o więzieniach CIA: Miller za to odpowiada, powinien to przyznać [WIDEO]
- Wobec Leszka Millera padają ciężkie zarzuty, rozumiem jego emocje, ale tłumaczenie, że sprawa więzień CIA to przykrywka dla reformy emerytalnej, było nierozsądne i nieprzekonujące - mówił Cimoszewicz.
B. polityk SLD podkreśla, że sam niewiele wiedział o sprawie: - O tym, że służby wywiadowcze Polski i USA współpracowały, wiem. Nie znam jednak szczegółów. O więzieniu CIA w Polsce, jeśli było, nie wiedziałem, ale wiele wskazuje na to, że CIA jednak korzystała z willi w Starych Kiejkutach. Mimo wszystko byłbym zdumiony, gdyby okazało się, że z całą świadomością zgadzano się na łamanie przez Amerykanów prawa w Polsce.
Cimoszewicz podkreślił też, mimo zarzutów stawianych politykom SLD, że "zachowanie Palikota w tej sprawie było niestosowne": - On lekceważy sobie standardy państwa praworządnego.
Prowadzone od sierpnia 2008 r. w Warszawie tajne śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce w połowie lutego zostało przekazane do Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. Prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.
Zarzuty wobec Siemiątkowskiego
Według wtorkowych doniesień "Gazety Wyborczej" warszawska prokuratura jeszcze w styczniu postawiła zarzuty Zbigniewowi Siemiątkowskiemu, ówczesnemu szefowi Agencji Wywiadu - dotyczą przekroczenia uprawnień oraz naruszenia prawa międzynarodowego.
Według "Gazety" było to możliwe dzięki temu, że prokuratura otrzymała od Agencji Wywiadu pełną dokumentację współpracy z CIA w pierwszym okresie wojny z terroryzmem. "Gazeta" napisała także, że prokuratorzy zebrali również dowody pozwalające na rozpoczęcie w Sejmie procedury postawienia przed Trybunałem Stanu premiera rządu SLD Leszka Millera.
Domniemanie, że w Polsce - i kilku innych krajach europejskich - mogą być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy, m.in. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz premierzy, wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały.(PAP)
Turysta pokazał wideo z Korei Płn. "Kraj zmienia się szybciej niż stereotyp" >>
DOSTĘP PREMIUM
- "Mieli dość awantur". Czesi wybrali "porządek i spokój". Nie będzie drugiego Orbana w Europie
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Polaków walczących w Ukrainie czeka więzienie? "Wypada zapytać PiS, po której stronie naprawdę są"
- "Lex Kaczyński". PiS zmienia prawo, żeby prezes nie musiał płacić Sikorskiemu? "Sekwencja zdarzeń nieprzypadkowa"
- WOŚP nie ma nic wspólnego z polityką. "Ale Owsiak jest liderem, przywódcą i przez to jest groźny"
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- Przegląd Prasy styczniowej - czy mamy "enough in the tank" na początku roku?
- Zabójstwo na Nowym Świecie. Jeden z podejrzanych zatrzymany. "Pozostali nie mogą spać spokojnie"
- Banaś idzie do prokuratury ws. kontroli NIK w Orlenie. "Podejrzenie popełnienia przestępstwa"