Lis: Prezydent stał się dość istotnie nieistotny

- Kiedy ostatni raz komentowaliśmy cokolwiek co zrobił albo czego nie zrobił prezydent naszego kraju? Nie przypominam sobie. Miesiąc temu, dwa, pięć, osiem? Kiedy to było?- pytał Tomasz Lis. I diagnozował: - Politycznie prezydent stał się dość istotnie nieistotny

Zdaniem Lisa przyczynkiem do oceny prezydentury jest czwartkowe przemówienie min. Radosława Sikorskiego w Sejmie. Szef MSZ przedstawił informację na temat kierunków polskiej polityki zagranicznej.

- Sikorski namalował wizję nowoczesnej Polski i nowoczesnego patriotyzmu. W tym przemówieniu nie było nic, z czym bym się nie zgadzał - oceniał redaktor naczelny tygodnika "Newsweek".

I pytał: - Dlaczego podobnego wystąpienia nie usłyszałem przez półtora roku z usta pana prezydenta? A to z tej strony oczekiwałbym definiowania polskości, patriotyzmu, naszej polityki zagranicznej.

Istotnie nieistotny

Tomasz Lis nie oszczędzał Bronisława Komorowskiego. - Kiedy ostatni raz w tym studiu komentowaliśmy cokolwiek co zrobił albo czego nie zrobił prezydent naszego kraju? Nie przypominam sobie. Miesiąc temu, dwa, pięć, osiem? Kiedy to było? - pytał komentator "Poranka Radia TOK FM".

Według Lisa "politycznie prezydent stał się dość istotnie nieistotny".

"Niech prezes Kaczyński spojrzy, czy w swoim otoczeniu nie ma groźnych lewaków" - radzi prezydent Komorowski

Prezydenta wziął w obronę Jacek Żakowski. - Kilkakrotnie komentowałem spotkania Forum Debaty Publicznej, na które chodzę, bo wydaje mi się to niezwykle interesujące. Mam wrażenie, że te spotkania odpowiadają wizji tej prezydentury: próbującej integrować różne środowiska. Ta próba jest imponująca - chwalił gospodarz "Poranka Radia TOK FM".

Zdaniem Żakowskiego Bronisław Komorowski "rozumie to, czego nie rozumiał prezydent Kaczyński, że rola prezydenta jest przez konstytucję zarysowana w sposób bardzo ograniczony".

Wysokie zaufanie do prezydenta

Tomasz Wołek uważa, że na wyróżnienie zasłużyło zaangażowanie się prezydenta w dyskusję o reformie emerytalnej. - Sprawę emerytur rząd bardzo źle rozegrał. Zabrakło debaty, która tłumaczyłaby proponowane zmiany. I to akurat prezydent starał się tłumaczyć i tonować emocje - stwierdził Wołek.

Wyniki badań opinii publicznej pokazują, że to właśnie Bronisław Komorowski cieszy się największym zaufaniem Polaków. Aż 68 proc. pytanych ufa prezydentowi - pokazują najnowsze badania CBOS. Drugiemu w tym zestawieniu wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi ufa 47 proc. Polaków.

Jak wyglądają konsultacje u prezydenta: Występ artystyczny, przerwa, występ artystyczny, bufet...>>

Przemówienie Sikorskiego ws. polskiej polityki zagranicznej w 2012 roku [TEKST] >>

DOSTĘP PREMIUM