"Jezus Maria". Rozmowy MSZ z Sikorskim tuż po rozbiciu tupolewa w Smoleńsku [AUDIO]

MSZ udostępniło nagrania z rozmów przeprowadzonych w ministerstwie tuż po tym, jak w Smoleńsku rozbił się samolot prezydencki. Jak podał rzecznik resortu, uczyniono to ?w związku z licznymi pytaniami polityków PiS, w tym prezesa Jarosława Kaczyńskiego?.
Zobacz wideo

"W związku z licznymi pytaniami polityków Prawa i Sprawiedliwości, w tym prezesa Jarosława Kaczyńskiego, MSZ przedstawia nagrania Centrum Operacyjnego MSZ z 10 kwietnia 2010 roku wraz z informacją o połączeniach Ministra Radosława Sikorskiego przez telefon komórkowy z najważniejszymi osobami w Państwie. Nie dysponujemy nagraniami rozmów przez telefony komórkowe, a więc i ich zapisami" - podał na stronie resortu Marcin Bosacki.

Godzina 8.48 10.04.2010 : do Ministra Radosława Sikorskiego dzwoni dyrektor Departamentu Wschodniego MSZ Jarosław Bratkiewicz, informując, że na lotnisku w Smoleńsku najprawdopodobniej miał miejsce wypadek. Informację taką dyrektor Bratkiewicz otrzymał chwilę wcześniej przez telefon od naczelnika w Departamencie Wschodnim MSZ Dariusza Górczyńskiego, który czekał na samolot na lotnisku w Smoleńsku (rozmowa nie została nagrana).

8.52 : Radosław Sikorski dzwoni do Centrum Operacyjnego MSZ:

Pracownik CO : Centrum Operacyjne MSZ, słucham. Radosław Sikorski : Czołem, Sikorski. P.CO : Dzień dobry, panie ministrze. RS : Co wiemy o tym wypadku w Smoleńsku? P.CO : Jeszcze nic nie wiemy, panie ministrze. RS : To proszę nawiązać kontakt z... Rozumiem, że samolot prezydenta uległ awarii... Proszę o informację. P.CO : Zaraz będę oddzwaniał. RS : Dziękuję. P.CO : Dziękuję.

8.53 : Radosław Sikorski rozmawia przez telefon komórkowy z ministrem obrony narodowej Bogdanem Klichem (rozmowa nie została nagrana).

8.58 : Radosław Sikorski dzwoni do wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Kremera (zginął w katastrofie) - telefon nie odpowiada.

9.02 : Centrum Operacyjne MSZ dzwoni do Radosława Sikorskiego z informacjami ze Smoleńska:

Radosław Sikorski : Halo. Pracownik CO : Dzień dobry, panie ministrze. Centrum Operacyjne. Rozmawiałem przed chwilą z szefem konsulatu i z attaché w Smoleńsku. Powiedzieli, że z wieży kontrolnej dostali informację, to było 15 minut temu, zdarzenie, że prawdopodobnie samolot zaczepił o drzewa przy lądowaniu i spadł. RS : Jezus Maria! (szept) P.CO : Nic na razie więcej nie wiedzą, no tam się jakieś szaleństwo rozpoczyna. Powiedzieli... RS : Ale... ale... ale jest wypadek, to jest rzecz potwierdzona, niestety? P.CO : Mówią, że taką informację z wieży dostali. RS : Jasne. Ja poinformowałem już ministra Klicha. Proszę, ja muszę rozmawiać z premierem i z marszałkiem Sejmu. P.CO : Dobrze. RS : Proszę też swoimi kanałami mnie łączyć. P.CO : Dobrze, zaraz do premiera spróbujemy. Dziękuję bardzo.

9.06 : Radosław Sikorski rozmawia przez telefon komórkowy z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim (rozmowa nie została nagrana).

9.08 : Radosław Sikorski rozmawia przez telefon komórkowy z premierem Donaldem Tuskiem (rozmowa nie została nagrana).

9.07 : CO rozmawia z obecnym w Smoleńsku Ambasadorem RP w Rosji Jerzym Bahrem , pod koniec rozmowy o 9.10: pracownik CO łączy Ambasadora Bahra z Radosławem Sikorskim.

9.09 : Radosław Sikorski dzwoni do CO, rozmowa kończy się zapowiedzią połączenia z ambasadorem Bahrem, co nastąpiło o 9.10.

9.16 : Radosław Sikorski ponownie rozmawia przez telefon komórkowy z Donaldem Tuskiem (rozmowa nie została nagrana).

9.28 : Radosław Sikorski rozmawia przez telefon komórkowy z prezesem Jarosławem Kaczyńskim (rozmowa nie została nagrana).

9.31 : Dyżurny Centrum Operacyjnego dzwoni do Radosława Sikorskiego, informując, że posiada listę pasażerów lotu do Smoleńska:

Radosław Sikorski : Halo. Pracownik CO : (...) z tej strony, Centrum Operacyjne. Panie Ministrze, mam listę pasażerów (w tle RS: Tak), którzy znajdowali się na pokładzie. W jaki sposób mogę panu dostarczyć tę listę? RS : Proszę mi przesłać mailem. A proszę mi jeszcze powiedzieć, kto jeszcze był? P.CO : Kaczyński, pani prezydentowa oczywiście, Kaczorowski Ryszard (w tle RS: Boże...)... Lista pasażerów jest bardzo długa, tak że przeczytanie tych nazwisk... Trudno mi teraz wyłonić istotne osoby, jest 89 nazwisk. RS : Jasne. Proszę mi przesłać mailem. (Krótka wymiana na temat niedziałającej poczty internetowej w ministerstwie. Lista zostanie przesłana faksem). P.CO : Czy pan minister rozmawiał już z premierem? RS : Premier wie, marszałek Sejmu wie i osobiście poinformowałem Jarosława Kaczyńskiego. P.CO : Rozumiem, dziękuję za tę informację. RS : Dziękuję.

9.33 : Drugi dyżurny Centrum Operacyjnego, nie wiedząc, iż Radosław Sikorski rozmawiał już przez telefon komórkowy z prezesem Kaczyńskim, łączy go z nim ponownie:

Jarosław Kaczyński : Halo. Pracownik CO : Dzień dobry, panie prezesie. Centrum Operacyjne MSZ z tej strony. Minister Sikorski chciałby z Panem rozmawiać. JK : Proszę bardzo. P.CO : Dziękuję. Radosław Sikorski : Halo. P.CO : Centrum Operacyjne z tej strony, mam na linii, panie ministrze, pana Jarosława Kaczyńskiego. RS : Ale ja już rozmawiałem. Okay. Proszę łączyć.

"Jarosława Kaczyńskiego nic nie przekona"

Jarosława Kaczyńskiego opublikowane materiały nie przekonały . Radosław Sikorski tłumaczył dziś w Sejmie, że zadzwonił do prezesa PiS 10 kwietnia, bo nie chciał, aby dowiedział się on "o śmierci prezydenta, swojego brata, z mediów". - Uważałem, że jestem to winien premierowi Kaczyńskiemu i dzieliłem się z nim moją najlepszą wiedzą i moimi przypuszczeniami na gorąco, na podstawie tych skrawków wiedzy - mówił szef MSZ.

Odniósł się też do wypowiedzi Kaczyńskiego, że publikacja nagrań właśnie w piątek to próba przykrycia "blamażu emerytalnego". - Jarosława Kaczyńskiego nic nie przekonuje, a nagrania ujawniliśmy w efekcie pytań zadanych przez niego publicznie w trakcie telemostu z Brukselą. Gdyby to zrobił tydzień wcześniej, zrobilibyśmy to tydzień wcześniej - kontrował.

Odniósł się też do pytania zadanego przez prezesa PiS, skąd niedługo po katastrofie wiedział, że zawinił pilot polskiego tupolewa. Jak przekonywał, każdy z nas był w "sytuacji nagłego zdarzenia" i formułowania "na szybko" pierwszych hipotez. - Jeżeli ja słyszę, że otrzymaliśmy informacje z wieży, że samolot zawadził o drzewo i spadł, to odgaduję, że ktoś ten samolot sprowadził zbyt nisko - tłumaczył szef polskiej dyplomacji.

Sikorski odpowiada Kaczyńskiemu: Stąd wiedziałem, że nikt nie przeżył >>

DOSTĘP PREMIUM