"Jak pętak", "tłuste koty", "wasz patron Drakula" - złote myśli w debacie [CYTATY]

Sejm nie poparł wniosku "Solidarności" o referendum ws. wieku emerytalnego. Głosowanie poprzedziła ostra debata, która trwała ok. 8 godzin. Zebraliśmy jej najlepsze cytaty.

Czytaj relację z debaty [MINUTA PO MINUCIE] >>>

1. Kaczyński do koalicji

- To referendum w istocie będzie referendum nad tym systemem. Wiem, że możecie się teraz obstawić policją, możecie poustawiać tu armatki wodne, możecie się bać i macie powód się bać. I rzeczywiście przyjdzie czas, w którym okaże się, jak bardzo ten strach był uzasadniony. Boicie się, ale my się nie boimy - mówił do PO prezes PiS Jarosław Kaczyński .

2. Rosati do wszystkich

- Propozycja referendum jest wielką polityczną manipulacją, przejawem politycznego awanturnictwa. Gdyby ten projekt przeszedł w wersji zaproponowanej i zyskał poparcie ponad 50 proc. Polaków, mielibyśmy receptę na katastrofę finansową państwa - mówił Dariusz Rosati z PO.

3. Duda do koalicji

- Świnie, tak zwyczajne świnie poprzebierane w garnitury i fraki z cygarami w zębach zmuszają swoich braci zwierzęta do pracy ponad siły. Tak. W Polsce na nowo przeżywamy "Folwark zwierzęcy". To dla dobra ludzi podnosi się ich wiek emerytalny - ironizował szef "Solidarności" Piotr Duda porównując koalicję do świń z "Folwarku zwierzęcego.

4. Tusk do Dudy

- Nie na tym polega odpowiedzialność przywódcy, panie przewodniczący, to jest tak łatwa rzecz, ja bym się, powiem szczerze, wstydził na pana miejscu podejmować tak łatwych zadań. Myślę, że nie po to pana wybierano na szefa "Solidarności", aby się pan podejmował zadań, które właściwie jest w stanie wykonać każdy pętak, bo to jest najprostsze, co może być - mówił premier Donald Tusk do szefa "Solidarności" Piotra Dudy.

5. Tusk do opozycji

- Dajcie wy też spokój "Solidarności". Niech każdy zajmie się swoją robotą. To są związki zawodowe, a wy jesteście partiami politycznymi - mówił premier Donald Tusk do opozycji.

6. Kempa do Tuska

- Zarabia pan powyżej 10 tys., miałam na myśli pana Palikota, który wyrażał się o tych tłustych kotach i który dzisiaj przyjął jednak pana w swoje objęcia, nie głosując, rezygnując z tej odwagi. Jednak pana uścisnął i pomaga panu przeprowadzić ten niecny plan - Beata Kempa z Solidarnej Polski wyjaśnia premierowi, co miała na myśli mówiąc, że powinno się raczej opodatkować "tłuste koty", a nie wymagać od ludzi dłuższej pracy.

7. Hrynkiewicz do Tuska

- Rządzenie to nie stosowanie opresji i przymusu. Polityka to nie PR. Polityka to roztropna troska o dobro wspólne. Władzy nie bierze się po to, aby upokarzać i poniżać starych ludzi, skazując szczególnie stare kobiety na nędzę i poniewierkę. Polacy są cierpliwi, dużo wytrzymują, ale nie darują panu, panie premierze, że poniża się godność kobiet - atakowała rząd Józefa Hrynkiewicz z PiS .

8. Niesiołowski do "Solidarności"

- Daleko odeszła "Solidarność" od tej "Solidarności", za którą na tej sali - już, niestety, coraz bardziej nieliczni ludzie - byli represjonowani, internowani, siedzieli w więzieniach. Daleko odeszła "Solidarność", która (...) demonstruje nie pod sztandarami wybitnych Polaków, wielkich ludzi, tylko patronem tej manifestacji pod Sejmem jest Wład Palownik, Drakula - skrytykował manifestującą pod Sejmem "Solidarność" wicemarszałek Stefan Niesiołowski z PO .

9. Pawłowicz do feministek

- Kobiety w Polsce potrzebują teraz pomocy i obrony, a gdzie jesteście, feministki, waszego głosu w obronie kobiet jakoś nie słychać. Może dlatego, że tu chodzi o godne życie, a nie o śmierć - tak zwróciła się do feministek podczas zadawania pytań Krystyna Pawłowicz z PiS .

10. Ryfiński do reszty opozycji

- Posłowie SLD, PiS i Solidarnej Polski są największymi hipokrytami, jacy zasiadali w Sejmie. Wskazuje na to ich postawa, nikczemna postawa i oszukiwanie ludzi, że interes społeczeństwa w ogóle cokolwiek ich obchodzi - mówił o reszcie opozycji Armand Ryfiński z Ruchu Palikota .

Zobacz wideo

Praca do 67. roku życia? Czemu nie dłużej? [DEBATA TOKFM.pl] >>

DOSTĘP PREMIUM