Kto z PO przejdzie do Palikota? Schetyna: Mam nadzieję nie poznać nazwisk

- To humbug, medialny show. Takich zapowiedzi było multum - mówił w TVN24 Grzegorz Schetyna o zapowiadanych przez Janusza Palikota transferach z PO do jego partii. Zapowiedział, że ?zrobi wszystko?, by z Platformy nie odchodzili kolejni posłowie.

- Nie życzę innym pójścia drogą Łukasza Gibały - mówił Schetyna. - Był wybrany z listy PO, był szefem struktur krakowskiej PO. Odejście każdego z posłów PO będzie bolesne i zrobię wszystko, żeby tego uniknąć.

Wiceszef Platformy Obywatelskiej podkreślał, że choć koalicja PO-PSL ma w parlamencie większość zaledwie kilku głosów, to "przy dobrej pracy z PSL i dyscyplinie uda się". Schetyna jednocześnie wykluczył możliwość koalicji innej niż z PSL.

- Jestem zwolennikiem Realpolitik - tłumaczył poseł PO. - Bierzemy 234 głosy i przegłosowujemy to, co można przegłosować. Najważniejsze głosowania będziemy wygrywać. I to paradoksalnie być może z udziałem Ruchu Palikota - jak reforma emerytur. Ten Sejm jest inny, jest więcej sensacji, jest nowy klub, więcej się dzieje na korytarzach. Ale kluczowa większość jest i będziemy jej pilnować - dodał.

"Rząd mniejszościowy? Nie wyobrażam sobie"

Schetyna wykluczył możliwość wejścia Platformy w inną koalicję, niż obecna. - Ta koalicja nie ma alternatywy w tym Sejmie - podkreślił. Pytany, czy możliwa byłaby np. koalicja PO-PSL-SLD, stwierdził, że "chyba nic nie ucieszyłoby bardziej Janusza Palikota".

- Alternatywą jest rząd mniejszościowy albo wcześniejsze wybory. To dwa bardzo trudne rozwiązania. Rząd mniejszościowy to propozycja skrajna. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli rozważać takie rozwiązanie. Będziemy pilnować większości. Więc robimy wszystko, żeby umacniać tę koalicję - zapewnił wiceszef Platformy.

Pytany, czy Platforma też stara się pozyskać posłów z innych ugrupowań, Schetyna stwierdził, że "jest przeciwny transferom politycznym". - To jest zawód dla wyborców, którzy głosowali na konkretną partię - podkreślił.

- Nie będę robił humbugu jak Palikot, nie powiem, że w czwartek, piątek przyjdzie ktoś do nas. Ale jesteśmy gotowi, by dać gwarancję większościowej koalicji - zaznaczył.

Reforma emerytur: Kompromis PO-PSL jest ostateczny?

Schetyna oświadczył też, że jego zdaniem ostateczny kształt reformy emerytalnej będzie zbliżony lub taki sam, jak wynegocjowany przez Tuska i wicepremiera Waldemara Pawlaka kompromis. Odniósł się też do komentarza prof. Leszka Balcerowicza, według którego proponowana przez PO reforma jest zbyt ostrożna. - Jestem zwolennikiem Realpolitik. Trzeba brać i przegłosowywać to, co można przegłosować. Bierzemy 234 głosy i przegłosowujemy rzecz ważną dla przyszłych pokoleń i dla budżetu - zakończył.

Pożar najwyższego wieżowca w Moskwie [GALERIA ZDJĘĆ]

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM