Katastrofa smoleńska? Zwolennicy PiS: Zamach. Zwolennicy PO: Błędy pilotów [SONDAŻ]

Co było przyczyną katastrofy smoleńskiej? Najwięcej, bo 32 proc. pytanych w sondażu "Gazety Wyborczej" odpowiedziało, że błędy Rosjan. Odpowiedzi zwolenników PO i PiS-u bardzo się różniły: większość pierwszych uważa, że zawinili piloci, a drugich - że był to zamach. Z sondażu wynika też, że katastrofa jest dla Polaków czwartym najważniejszym wydarzeniem w najnowszej historii Polski.

27 proc. badanych twierdzi, że katastrofę spowodowały błędy w organizacji lotu popełnione przez polskich urzędników, a 22 proc. - że presja zwierzchników pilotów, by lądować. Badani mogli podać więcej niż jedną przyczynę. "Odpowiedzi były jednak bardzo rozproszone, z czego wynika, że w polskich głowach w sprawie Smoleńska panuje mętlik. Wyborcy PiS najczęściej wskazywali na zamach (41 proc.), zwolennicy PO - na błędy pilotów (50 proc.). Wśród ogółu badanych przewagę zdobyła wersja o błędach rosyjskich kontrolerów" - czytamy w "Gazecie".

Badani mieli też wybrać najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski. Najwięcej wybrało śmierć Jana Pawła II, potem - wejście Polski do UE, upadek PRL i - na czwartym miejscu - katastrofę smoleńską. "Gdyby o hierarchii ważności wydarzeń (...) decydowali wyłącznie wyborcy PiS, wyglądałaby ona tak: śmierć papieża (90 proc.), katastrofa smoleńska (66 proc.), wejście Polski do Unii (43 proc.) i upadek PRL (28 proc.). Dla porównania, na Smoleńsk wskazał zaledwie co piąty zwolennik Platformy" - dodaje "Gazeta".

 

Źródło: Gazeta Wyborcza, 7 kwietnia 2012

Cały tekst w internetowym serwisie ''Gazety Wyborczej''

Myśliwiec F/A-18 Hornet spadł na osiedle mieszkalne [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM