Kowal: Upartyjnianie prezydentury Lecha Kaczyńskiego nie pasuje do Wawelu

- Na pewno nie wymyśliła tego jedna osoba i ja od samego początku przekonywałem, że to nie jest zła idea - tak w Poranku TOK FM mówił eurodeputowany Paweł Kowal, którego Adam Bielan określa pomysłodawcą pochówku Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. Ale przewodniczący PJN i niegdyś bliski współpracownik prezydenta Kaczyńskiego zaznaczył, że upartyjnienie prezydentury Kaczyńskiego ?nie pasuje do Wawelu?.

Adam Bielan w głośnym wywiadzie dla Teresy Torańskiej postawił tezę, że pochowanie Lecha Kaczyńskiego na Wawelu to był błąd, przez który Jarosław Kaczyński przegrał wybory. Zdaniem Bielana to Paweł Kowal był pomysłodawcą pochówku na Wawelu. - Jeśli ktoś ode mnie oczekuje, że podniosę palec i powiem: "To ja miałem ten pomysł", to w porządku pogrzebu tego typu dyskurs jest nie na miejscu. Na pewno nie wymyśliła tego jedna osoba i ja od samego początku przekonywałem, że to nie jest zła idea - mówił Paweł Kowal w TOK FM.

"Bielan nie zauważa kontekstu historycznego, kieruje się taktyką polityczną"

Zdaniem Kowala Adam Bielan, który uważa się za spin doctora, podchodzi do sprawy z punktu widzenia taktyki politycznej, a nie zauważa kontekstu historycznego. - On rozpatruje, czy jakieś wydarzenie, które ma znaczenie państwowe, znaczenie w historii, miesza jakieś szyki w bieżącej polityce. Ja odmawiam takiej dyskusji, bo myślę, że powinniśmy patrzeć na naszą historię z większym szacunkiem - podkreślał poranny gość TOK FM.

- Do momentu propozycji pochowania Lecha Kaczyńskiego na Wawelu panowała cisza i szacunek dla tych, którzy zginęli. Ale potem pojawił się bunt, że na Wawelu chowamy królów i Lech Kaczyński do tego nie dorasta - przypomniała Dominika Wielowieyska. - Zginął prezydent na służbie, minie 10, 20, 30 lat i zadumamy się nad tym w innej atmosferze - odpowiadał Paweł Kowal. I dodał: - Jak komuś spieszno, niech sobie wplata to do swoich politycznych planów, ja tego nie będę robił.

Zobacz wideo

"Upartyjnianie Lecha Kaczyńskiego nie pasuje do Wawelu"

Dominika Wielowieyska pytała też swojego gościa, czy budowanie mitu Lecha Kaczyńskiego na idei zamachu jest słuszne. - To jest złe, dlatego że budowanie mitu Lecha Kaczyńskiego powinno odnosić się do jego prezydentury, myśli społecznej, działalności jako polityka i wtedy miałoby charakter narodowy - odpowiadał przewodniczący PJN. - Mamy ten problem, że jest próba upartyjnienia Lecha Kaczyńskiego, ja sam słyszałem, że nie mam prawa wypowiadać się o Lechu Kaczyńskim, bo nie należę do PiS. Mamy zjawisko, żeby tradycję Lecha Kaczyńskiego sprowadzić do jednej partii i to faktycznie nie pasuje do Wawelu - mówił Paweł Kowal w Poranku TOK FM.

Lech i Maria Kaczyńscy: wspomnienie na fotografiach >>

DOSTĘP PREMIUM