A2 nie będzie na Euro? "To kompromitacja mojego własnego rządu"

"Kompromitacja", "stracona szansa" - w programie "Kawa na ławę" w TVN24 politycy rozmawiali m.in. o fatalnym tempie budowy odcinka autostrady A2 Stryków - Konotopa, za które rząd skrytykował nawet... poseł PSL. Posłów podzielił za to wczorajszy marsz w obronie TV Trwam i słowa Antoniego Macierewicza o "wypowiadaniu wojny".

Jest niemal pewne, że do Euro2012 autostrada A2 nie będzie nawet "przejezdna", jak zapowiadał kilka miesięcy temu rząd. Co gorsza, budujący odcinek Stryków - Konotopa przedsiębiorcy, którzy od pół roku nie dostają pieniędzy, zablokowali drogę krajową nr 50 i zapowiadają kolejne blokady.

- Jest prawnie dopuszczalne, żeby te płatności, które były na rzecz głównego kontrahenta, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazywała bezpośrednio podwykonawcom - stwierdził Krzysztof Kwiatkowski, podkreślając, że to jedyna możliwość, jaką widzi, by pieniądze trafiły do ludzi, którzy wykonali swoją pracę.

Bałagan na A2: "Kompromitacja mojego własnego rządu"

- Budowanie dróg źle Platformie wychodzi, najwyższy czas, by zajął się tym kto inny - skomentował Andrzej Rozenek. - Była gigantyczna szansa cywilizacyjnego awansu Polski, jaką jest Euro2012, PO miała gigantyczne europejskie pieniądze, łatwą robotę do wykonania - 3 autostrady i kilka dróg ekspresowych, miała kryzys, który obniżył koszty - i to jest klęska - podkreślał z kolei Jacek Kurski. Ryszard Kalisz mówił o "błędzie strukturalnym". - GDDKiA jest jakby centrum, a minister transportu jest zakładnikiem. I jeśli GDDKiA nie jest kontrolowana przez ministrów, to ten konkretny kontrakt musi być badany przez prokuraturę.

Ostrzej skomentował kłopoty z budową A2 Zbigniew Girzyński. - Jak kogoś nie stać na gazetę, żeby przeczytać, że premier Tusk kłamie, to dobrze, że oglądał dzisiejszy program. Szkoda, że nie pokazaliście Donalda Tuska, jak obiecywał, że A2 będzie przejezdna na Euro2012 - dodał. "Kompromitacja mojego własnego rządu" - skomentował wreszcie Eugeniusz Kłopotek z PSL.

"Mam nadzieję, że Dworak pójdzie po rozum do głowy"

W programie "Kawa na ławę" Bogdana Rymanowskiego politycy komentowali też wczorajszy marsz zorganizowany przez środowiska prawicowe na rzecz miejsca na multipleksie cyfrowym dla Telewizji Trwam, którego przyznania odmówiła KRRiTV.

- Mam nadzieję, że były działacz PO Jan Dworak (szef KRRiTV) pójdzie po rozum do głowy, wykaże się poczuciem przyzwoitości i przyzna koncesję TV Trwam - mówił Jacek Kurski z Solidarnej Polski.

- Dzisiaj dla stacji komercyjnych znaczenie ma to, czy stacja się broni w sensie sympatii swoich widzów i poziomu oglądalności, czy nie. Nawet formuła dzisiejszego programu ("Kawy na Ławę" w TVN24) jest taka, że zaprasza się gości z różnych środowisk politycznych, bo to gwarantuje ciekawą debatę - ripostował Krzysztof Kwiatkowski z PO.

"Mam prawo się bać polityków mówiących o wypowiadaniu wojny"

Od Telewizji Trwam rozmowa zeszła szybko na katastrofę smoleńską i kwestię "świadomego rozdzielenia wizyt" w Katyniu w 2010 r. Tej wersji, lansowanej przez PiS, która miała być jedną z przyczyn katastrofy (umniejszanie przez PO znaczenia wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 3 dni po wizycie Donalda Tuska), zaprzeczył niedawno sam premier. Krzysztof Kwiatkowski stwierdził, że były to wizyty osobne.

- To, co jest istotne, to to, że dziś był minister odpowiedzialny za służby specjalne mówi, że "to jest wypowiedzenie wojny". Mówi to Antoni Macierewicz, w przypadku wygranej PiS kandydat na odpowiedzialne funkcje i to mnie niepokoi jako obywatela, mam prawo się obawiać polityków, którzy mówią o wypowiadaniu wojny mocarstwu atomowemu niezależnie od tego, jakimi intencjami się kierują - atakował Kwiatkowski.

- W każdym kiosku Ruchu można kupić "Gazetę Polską Codziennie", w której jest dokument, który pokazuje, że Donald Tusk jest po prostu kłamcą. Pan prezydent informował rząd, premier doskonale wiedział, że prezydent jedzie do Katynia, i premier polskiego rządu świadomie podjął współpracę z premierem rosyjskiego rządu, aby osłabić wydźwięk wizyty prezydenta RP - ripostował mu Zbigniew Girzyński z PiS.

"Mamy prawo do swoich mediów". Marsz przeciwko nieprzyznaniu koncesji TV Trwam>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM