Rezolucja ws. kobiet i zmian klimatu? Senyszyn: Wszystko można wyśmiać...

Rezolucja ws. kobiet i zmian klimatu to nowy powód do wyśmiewania Parlamentu Europejskiego. Wg "Frondy" to "idiotyczny" i "paranoiczny" dokument. Ale zdaniem Joanny Senyszyn, skoro 70 proc. ofiar klęsk żywiołowych to kobiety, jest nad czym myśleć. - Wszystko można obśmiać. Ale trzeba się zastanowić, czy warto - mówiła w TOK FM.

Rezolucję poparła część europosłów Platformy Obywatelskiej i przedstawiciele SLD.

Przeciwko byli eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział "Rzeczpospolitej" Konrad Szymański, rezolucja to "jeden z najbardziej nonsensownych dokumentów, z jakimi się zetknąłem". - Pokazuje, że większości deputowanych do Parlamentu Europejskiego wszystko kojarzy się z dyskryminacją kobiet i zmianami klimatu. Efektem tego jest rezolucja zawierająca dwie obsesje w jednym - ocenił polityk PiS.

- Politycy PiS-owscy, jak pan Szymański, zawsze będą się z takich inicjatyw śmiać. Bo oni chcieliby tylko pomodlić się, krzyż powiesić w PE. A o sprawach kobiet najlepiej nie rozmawiać - to niewygodny temat - komentowała europosłanka SLD Joanna Senyszyn.

Jest problem

Eurodeputowana Sojuszu Lewicy Demokratycznej oczywiście należy do grupy zadowolonych, że rezolucja została przyjęta.

- Po raz pierwszy zwrócono uwagę na zjawiska, które są widoczne w statystyce, a do tej pory nie poświęcano im uwagi. Są dane, które mówią, że 70 proc. ofiar klęsk żywiołowych to kobiety. Bo są słabsze, gorzej im się dzieje. Jeśli o wszystkim decydują mężczyźni, to kobiety mniej zarabiają, łatwiej tracą pracę, więc np. mieszkają w gorszych warunkach. I w pierwszej kolejności padają ofiarami klęsk żywiołowych. Warto więc mieć na uwadze aspekt płci - przekonywała w "Poranku Radia TOK FM".

"Rezolucja PE w sprawie kobiet i zmian klimatu". PRZECZYTAJ

Joanna Senyszyn podkreślała, że znaczna część problemów sygnalizowanych w rezolucji nie dotyczy Polski, tylko znacznie biedniejszych krajów.

Polacy lubią tylko niektóre rezolucje

Według "Frondy" rezolucja przyjęta 20 kwietnia to dokument "idiotyczny" i "paranoiczny". "Ciekawe, na jakie pomysły wpadną jeszcze eurodeputowani? Że globalne ocieplenie wpływa na brak dostępności aborcji i dyskryminuje gejów?" - zastanawia się autor artykułu.

Wszystkim polskim krytykom nowego dokumentu PE europosłanka Senyszyn przypomniała, że politycy z naszego kraju dużo uwagi poświęcają pracy nad rezolucjami. Niektórymi.

- Kiedy Polacy bardzo chcieli, żeby parlament zajął się rezolucją o pomocy dla powodzian w naszym kraju, to wychwalaliśmy pod niebiosa - jak ważne są te dokumenty. A jak to dotyczy zjawisk związanych np. z przemocą wobec kobiet lub nierówności, to słyszymy - z tej prawej strony - że te rezolucje nie mają znaczenia - stwierdziła eurodeputowana SLD.

Poranek Radia TOK FM. Zobacz rozmowy [WIDEO]

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM