Gowin: Nie ma podstaw do dalszego ścigania Mazura

- Prowadzona przez 14 lat sprawa zabójstwa generała Papały to nie jest sukces policji. To postępowanie rodzi pytania o skuteczność działania wymiaru sprawiedliwości - mówił w RMF FM Jarosław Gowin. - Dziś nie widać podstaw, żeby kontynuować ściganie podejrzewanego o zlecenie morderstwa Papały biznesmena Edwarda Mazura - dodaje.

Czy Mazurowi należy się więc odszkodowanie? - Państwo musi ponosić konsekwencje swoich działań, ale z drugiej strony chcę też powiedzieć, że państwo, zwłaszcza tam, gdzie chodzi o bezpieczeństwo obywateli, czasami musi podejmować ryzyko - stwierdził minister .

"Jeżeli państwo nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa..."

Zdaniem Gowina ujęcie i oskarżenie Igora Ł. nie jest sukcesem. - Jeżeli przez 14 lat w sprawie bardzo ważnej dla wymiaru sprawiedliwości, bo chodzi o generała policji, i w sprawie bardzo ważnej dla milionów Polaków państwo nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa szefowi policji, to czy zwykły obywatel może się czuć bezpiecznie? Jeżeli w takiej sprawie przez 14 lat nie ma wyjaśnień, to oczywiście stawia to znak zapytania przy skuteczności wymiaru sprawiedliwości. Ale chcę powiedzieć, że po pierwsze sprawdziła się bardzo odważna decyzja ministra Kwiatkowskiego, który przeniósł to śledztwo z Warszawy do Łodzi. Wtedy był oskarżany, że być może jest to próba ukręcenia głowy sprawie, dzisiaj widać, że ci młodzi prokuratorzy z Łodzi sprawdzili się - mówił.

Czy Igor Ł. jest wiarygodny?

Zdaniem Gowina wniosek o ściganie Edwarda Mazura był "słabo uargumentowany". - Sądzę, że był podyktowany pewną potrzebą polityczną, ale to już nie jest wina samego tylko wymiaru sprawiedliwości. To jest wina polityków, którzy próbowali rozgrywać jakoś politycznie tę sprawę. Czy Igor Ł. był wiarygodny w innych sprawach, w których zeznawał? - Tutaj są prawomocne decyzje sądu i na razie nie widać podstaw do tego, żeby twierdzić, że w którymkolwiek z tych przypadków oskarżenie było niezasadne. Czymś innym jest unikanie przez niego odpowiedzialności za być może własny czyn - mówię o zabójstwie generała Papały - a czymś innym są jego oskarżenia pod adresem innych przestępców. Każde z tych oskarżeń było weryfikowane w świetle innych dowodów - powiedział Gowin.

Igor Ł. [zmienił nazwisko na M. zostając światkiem koronnym - red.], ps. "Patyk", wcześniej był najważniejszym świadkiem oskarżenia ws. zabójstwa gen. Marka Papały. To na podstawie jego zeznań wydano m.in. list gończy za Edwardem Mazurem. Ł. został aresztowany, postawiono mu zarzut zabójstwa.

Przełom w śledztwie ws. zabójstwa gen. Marka Papały. Zatrzymano 5 osób >>

DOSTĘP PREMIUM