Poseł Żalek skutecznie walczy z in vitro. Zapowiada, że nie złoży broni

Na razie posłowi z PO udało się zablokować pracę nad liberalnymi projektami złożonymi przez SLD i RP. Jacek Żalek wytknął autorom brak opinii o zgodności projektów ustaw z Konstytucją RP. - Przy każdej ustawie stwierdzamy zgodność z konstytucją. Dziwię się, że wnioskodawcy są tacy niedbali - mówił w TOK FM. Deklaruje, że nie ?zaczadzenie ideologiczne?, a obowiązujące prawo powinno decydować o in vitro.

- Polski prawodawca uznał, że ochrona prawna przysługuje od momentu poczęcia. A próbując uregulować kwestię in vitro, nie zadajemy sobie trudu odpowiedzi na pytanie, co z ludzkimi zarodkami, w przypadku tzw. zarodków zapasowych, które są mrożone lub wyrzucane do śmieci. Jak pogodzić metodę, która zakłada, że część embrionów jest unicestwiana, z ochroną która przysługuje w Polsce istocie ludzkiej od momentu poczęcia? - zastanawiał się poseł Jacek Żalek.

Poseł Żalek z PO chce klauzuli sumienia dla aptekarzy. Żeby mogli odmówić sprzedaży np. środków antykoncepcyjnych

Polityk PO chce więc, aby takie wątpliwości rozstrzygnęli konstytucjonaliści. - Chciałbym najpierw zapoznać się z opiniami ekspertów, a później podejmować decyzję - mówił w "Komentarzach Radia TOK FM".

Na razie posłowi Żalkowi udało się "złapać" autorów liberalnych projektów dotyczących zapłodnienia in vitro na tym, że nie dołączyli opinii o zgodności proponowanych rozwiązań z konstytucją. - Dziwię się, że wnioskodawcy są tacy niedbali - stwierdził.

Poseł Żalek skutecznie zamraża liberalne projekty nt. in vitro

To kwestia logiki

Jacek Żalek, który przed przejściem do PO należał do PiS, nigdy nie krył, że jest przeciwnikiem in vitro. Dlatego oczywiście walczyć będzie nie tylko z rozwiązaniami proponowanymi przez Sojusz Lewicy Demokratycznej i Ruch Palikota.

Kłopoty będzie miał więc także projekt firmowany przez Małgorzatę Kidawę-Błońską z Platformy Obywatelskiej. - To nie kwestia sympatii politycznych, tylko logiki - stwierdził Żalek.

Kto będzie oceniał projekty?

Polityk Platformy z Białegostoku powtarzał w rozmowie z Anną Laszuk, że to opinie ekspertów, a nie polityka, powinny mieć decydujący wpływ na losy projektów dotyczących in vitro.

Ale raczej nie można liczyć na jednoznaczne opinie. Bo to posłowie będą zamawiać te ekspertyzy. A wśród nich są zwolennicy, jak i przeciwnicy in vitro.

- Mam nadzieję, że argumenty ekspertów będą na tyle jednoznaczne, że zaczadzenie ideologicznie nie będzie na tyle silne, żeby politycy nie dostrzegli, gdzie rzeczywiście jest prawo. Mam nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży - mówił Jacek Żalek.

Warto przypomnieć, że wśród projektów ustaw dotyczących in vitro jest taki, który odpowiada na wątpliwości posła Żalka, dotyczącego zarodków. Dokument zakazuje mrożenia i niszczenia ludzkich zarodków. To projekt firmowany przez obecnego ministra sprawiedliwości - Jarosława Gowina.

Tak jak Żalek z konserwatywnego skrzydła PO.

Wybuchy na Ukrainie. Kilkadziesiąt osób rannych [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM