Michnik apeluje: Uwolnijcie Julię Tymoszenko

"Ukraińcy powinni usłyszeć, że Polska jest po stronie ukraińskiej wolności, a nie po stronie tych, którzy tę wolność podeptali. Podpisujmy apel o uwolnienie byłej premier Ukrainy" - pisze w komentarzu na pierwszej stronie "Gazety Wyborczej" jej redaktor naczelny Adam Michnik.

W komentarzu, który gazeta drukuje po polsku i ukraińsku, Michnik pisze m.in., że "prezydent Janukowycz naraził niepodległą Ukrainę na kompromitację" oraz że "polityk, który rujnuje wizerunek własnego kraju w oczach świata i wbrew wielkiej części własnego narodu, zastępuje w sporach politycznych siłę argumentu argumentem siły, kopie sobie polityczną mogiłę".

>> Podpisz apel o uwolnienie byłej premier Ukrainy>>

Naczelny "Gazety Wyborczej" pisze też: "My, Polacy, dobrze rozumiemy prezydenta RFN Joachima Gaucka, który nie ma ochoty ściskać dłoni prezydenta Janukowycza, gdy ten zadręcza liderkę wielkiej partii opozycyjnej".

Swój komentarz Michnik kończy słowami: "Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja Polski - współgospodarza mistrzostw Euro i sąsiada Ukrainy - jest odmienna. Polskie państwo nie może wzywać do bojkotu i brać w nim udziału. Tym ważniejszy jest głos polskiego społeczeństwa obywatelskiego. Ukraińcy powinni usłyszeć, że Polska jest po stronie ukraińskiej wolności, a nie po stronie tych, którzy tę wolność podeptali. Tego wymaga polska tradycja, polska godność i polska racja stanu. Wzywamy prezydenta Janukowycza do uwolnienia Julii Tymoszenko".

Cały komentarz Adama Michnika oraz apel o uwolnienie Julii Tymoszenko w internetowym serwisie "Gazety Wyborczej"

Raport: 400 tys. osób zmarło w koreańskich obozach pracy >>

DOSTĘP PREMIUM