PiS chce odwołać minister edukacji. "Festiwal chaosu, niekompetencji i żenującej beztroski"

- Pani minister jest najgorszym ministrem edukacji w historii wolnej Polski. Zmiany, które są przez nią forsowane, grożą upadkiem polskiej oświaty - mówi dosadnie poseł PiS Sławomir Kłosowski. - Takie już zbójeckie prawo opozycji, aby składać takie wnioski - skomentował Grzegorz Schetyna.

Prawo i Sprawiedliwość na jedenastu stronach maszynopisu punktuje minister edukacji. Obwinia ją o "brak reakcji na masowe likwidacje szkół, a tym samym sprzyjanie zamknięciu około 2500 szkół w Polsce w bieżącym roku", "brak zgody Pani Minister na przywrócenie kuratorom oświaty prawa weta uniemożliwiającego masową likwidację szkół, zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty autorstwa KP PiS. Pani Minister Szumilas, poprzez zaprezentowanie negatywnej opinii Rządu do projektu PiS, spowodowała jego bezmyślne i szkodliwe odrzucenie", a także "niegospodarność w podejściu do wydatkowania środków budżetowych. Brak rozpoznania rzeczywistych potrzeb oświatowych i konieczności nakładów na zadania priorytetowe, wynikające z protokołów kontroli innych organów Państwa".

"To demontaż państwa"

- Przez demontaż edukacji, który przeprowadza minister edukacji, przeprowadzany jest demontaż państwa. Jeśli ktoś dokładnie przyjrzał się rozporządzeniu w sprawie ramowych planów nauczania, to jest tam ewidentne wykreślenie religii z ramowego planu lekcji w szkole. To jest następna niedopuszczalna sprawa. Dystansowanie się wobec wartości chrześcijańskich i patriotycznych - mówi posłanka PiS Marzena Machałek.

"To dobra minister"

- Absolutnie się z tym nie zgadzam. Ja uważam, że jest naprawdę dobrą minister - mówi posłanka Platformy Obywatelskiej Renata Zaremba.

W podobnym tonie wypowiada się poseł PO Paweł Olszewski.- Polecałbym posłom PiS cofnięcie się do podstawówki, do liceum i douczenie się, a dopiero wówczas publiczne występowanie, gdyż po prostu się kompromitują - uważa poseł PO.

"Takie zbójeckie prawo opozycji"

- Zbójeckie prawo opozycji - tak wniosek PiS o odwołanie minister edukacji Krystyny Szumilas skomentował wiceszef PO Grzegorz Schetyna. Platforma podkreśla, że za rządów PO-PSL nauczyciele uzyskali jedne z największych w historii podwyżek płac. - My chcemy reformować polską szkołę. Jeżeli będzie oferta merytorycznej rozmowy na temat sytuacji w szkolnictwie, to jesteśmy otwarci. Natomiast jeżeli to będzie polityczna hucpa, to jak zwykle skończy się fiaskiem - powiedział Schetyna dziennikarzom w Sejmie.

Debata nad wnioskiem o odwołanie minister edukacji odbędzie się prawdopodobnie za dwa tygodnie.

Plakaty, rysunki, zaproszenia - Andrzej Czeczot dla TOK FM >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM