"Jego poglądy umierały, gdy kończyła się fascynacja mentorem" - była żona Palikota dla "Wprost"

Maria Nowińska - była żona Janusza Palikota - wyjawia w wywiadzie dla "Wprost" przyczyny zmian poglądów polityka. - Przemiany związane są z osobami, które na chwilę stawały się jego przewodnikami duchowymi. Poglądy umierały, gdy kończyła się fascynacja mentorem - wyjaśniła.

Zdaniem Marii Nowińskiej, jej były mąż Janusz Palikot "ciągle udaje kogoś innego". - Przemiany związane są z osobami, które pojawiały się wokół niego. Z osobami, które na chwilę stawały się jego przewodnikami duchowymi i programowały mu poglądy, pchały do jakichś działań. Poglądy umierały, gdy kończyła się fascynacja mentorem. Kończyła się przyjaźń, zaczynała nowa. To nie są jego poglądy, to poglądy innych ludzi - stwierdziła.

Następnie przypomniała etapy zmian Palikota. Najpierw był typowym konserwatystą. Według niej wynikało to z "fascynacji środowiskiem Polskiej Rady Biznesu i dużego biznesu w ogóle, z popytu na takie poglądy w tym towarzystwie". Teraz zaś jest jednym z liderów lewicy. - Zabawa do końca, hajowa jazda, zupełny teatr alternatywny. (Zabawa) z ludzi, że można się naigrywać, rozdawać prztyczki w nos - komentuje tę przemianę Nowińska.

Była żona Palikota podaje w wywiadzie przykład jego niestałości politycznej. - Używa ludzi, o ile oni służą do krótkotrwałego budowania jego pseudowielkości. Niedawno zaczął stawiać Aleksandra Kwaśniewskiego przed Trybunałem Stanu, a przed chwilą widział w nim partnera i sojusznika. To są krótkie romanse, które kończą się poparzeniem, zużyciem i wyrzuceniem - stwierdziła w wywiadzie.

Do wywiadu z Marią Nowińską nawiązuje okładka tygodnika. Widzimy na niej Palikota przedstawionego jako XVIII-wiecznego arystokratę.

Cały tekst wywiadu w poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Wprost"

Tusk podróżuje po Polsce pociągiem. A Twitter z niego szydzi >>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM