"Słuszny gniew"? A jak ludzie Palikota otoczą willę i uwiężą prezesa Kaczyńskiego?

Blokada Sejmu przez "Solidarność" wciąż wywołuje emocje - przynajmniej wśród polityków. W programie Moniki Olejnik "7 Dzień Tygodnia" starli się Adam Hofman i Tomasz Nałęcz. - Demonstranci mieli prawo do słusznego gniewu - mówił rzecznik PiS. - A co pan zrobi, jak zwolennicy Palikota otoczą willę i uwiężą prezesa? - pytał Nałęcz.

W audycji Moniki Olejnik powróciła sprawa blokady Sejmu przez związkowców podczas głosowań nad reformą emerytalną. Według Adama Hofmana gniew "Solidarności" był gniewem słusznym.

Według rzecznika PiS premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Ewa Kopacz nie chcieli "wyjść do ludzi", ponieważ "przez pięć lat bajerowali tych ludzi bajką o zielonej wyspie, bajerowali, że nie ma kryzysu" i "okłamali, że nie podniosą wieku emerytalnego".

- A jak ten kryzys się pojawił, to jego koszty nie zostały przeniesione na najbogatszych, tylko na zwykłych ludzi. Dlatego ci ludzie byli tak sfrustrowani i mają do tego prawo, bo słuszny gniew w demokracji jest czymś oczywistym - mówił Hofman w Radiu ZET.

Zobacz wideo

Nałęcz kontra Hofman: "A jak w słusznym gniewie uwiężą Kaczyńskiego?"

Rzecznik PiS szybko doczekał się ostrej reprymendy od Tomasza Nałęcza. Doradca prezydenta RP stwierdził, że "czym innym jest odwoływanie się do siły w dyktaturze, gdzie nie ma możliwości legalnego realizowania swoich rzeczy oraz czymś się ryzykuje". Podkreślił, że strajkujący w 1980 r. robotnicy ryzykowali powtórkę z tragicznych wydarzeń z 1970 r.

- Zapytajmy, czy w jakimkolwiek kraju demokratycznym na świecie tolerowano by to, że otoczono i uwięziono parlament? - mówił Nałęcz. Podkreślił, że decyzję o pozbawieniu wolności "w demokratycznym kraju" podejmuje "prokurator lub funkcjonariusz publiczny w uzasadnionym przypadku". I skontrastował to przykładem szefa "S" Piotra Dudy, mówiąc, że "założył on areszt na parlament".

- Usprawiedliwianie tzw. słusznego gniewu w historii prowadziło do strasznych rzeczy - powiedział Nałęcz. - Następnym razem zwolennicy Ruchu Palikota otoczą willę na Żoliborzu i uwiężą prezesa Kaczyńskiego na dwa dni. I ciekawe, co pan wtedy będzie mówił o słusznym gniewie? - zapytał.

Tusk podróżuje po Polsce pociągiem. A Twitter z niego szydzi >>

DOSTĘP PREMIUM