Po wyroku ws. TV Trwam. "To nie telewizja Pana Boga, tylko kontrowersyjnej prywatnej osoby"
Telewizja o. Rydzyka wywołała długi spór w audycji Łukasza Konarskiego. - Inne prywatne podmioty otrzymały koncesję na miejsce na multipleksie cyfrowym, bo wygrały konkurs. Telewizja Trwam nie jest publiczna, to nie jest telewizja Pana Boga, ale prywatna stacja należąca do kontrowersyjnej publicznej postaci - mówił Robert Biedroń.
Ostrożniej wypowiadali się Paweł Zalewski z PO i Tadeusz Iwiński z SLD. "Lepiej mieć TV Trwam w eterze niż na ulicach" - zacytował Aleksandra Kwaśniewskiego Iwiński. Zalewski z kolei stwierdził, że najistotniejsze jest, że sąd potwierdził decyzję KRRiT odmawiającą Trwam miejsca na multipleksie i podzielił argumenty Rady. KRRiT argumentowała, że fundacja Lux Veritatis, utrzymująca się w znacznej mierze z datków, nie przedstawiła dowodów na to, że ma środki na zabezpieczenie miejsca na multipleksie.
PO: Równe prawo dla wszystkich. Wróbel: Sąd popełnił błąd
- Okazuje się, że decyzja była umocowana w prawie. Ja osobiście jestem za obecnością TV Trwam na multipleksie, ale prawo musi być równe wobec wszystkich. Jestem pewien, że Kościół katolicki znalazłby środki na gwarancje finansowe dla fundacji Lux Veritatis - dodał Zalewski.
Decyzję sądu ostro krytykowała Marzena Wróbel z Solidarnej Polski. - Uważam, że sąd popełnił błąd. Polskie sądy są mało odważne w rozstrzyganiu kwestii merytorycznych - mówiła posłanka. - Datki też można mierzyć - stwierdziła i dodała, że "jest po stronie milionów katolików, którzy chcą mieć swoją telewizję".
Legalizacja prostytucji? "Jestem za"
Politycy spierali się też o pomysł opodatkowania prostytucji , czyli jej faktycznej, a nie tylko praktycznej depenalizacji i legalizacji, o której ostatnio toczyła się szeroka dyskusja , a czytelnicy portalu Gazeta.pl zagłosowali w dużej większości za takim rozwiązaniem .
- Jestem za - mówił Robert Biedroń. - Dziś kobiety uprawiające ten zawód są traktowane jak niewolnice, bez ochrony zdrowia, bez kodeksu pracy, są ofiarami przemocy ze strony mafii. Przykłady innych państw pokazują, że to rozwiązuje częściowo problem - mówił.
- Gdybyśmy zalegalizowali, to byśmy zalegalizowali dochód z czegoś powszechnie uznawanego za niemoralne. Ale widać też, że dzisiejszy mechanizm powoduje, że prostytucja jest jednym z najbardziej dramatycznych problemów. Trzeba pójść wieloma drogami: zaostrzenie walki z sutenerstwem, opieka medyczna, pomoc pozwalające wyjść z prostytucji. - mówił ostrożnie Paweł Zalewski.
Tadeusz Iwiński pytał: "Czy ktoś wie, że w Tajlandii prostytucja jest zakazana, a państwo jest jej symbolem?" Równocześnie zastrzegał, że ewentualna legalizacja "musi być obudowana regulacjami, to nie jest różdżka czarodziejska, która wszystko rozwiąże".
"O tempora, o mores. Z prostytucją trzeba walczyć"
- O tempora o mores. Z prostytucją trzeba walczyć, a nie ją wspomagać przez legalizację. Panowie, zlitujcie się. Prostytucja niszczy życie społeczne i rodzinne i trzeba z nią walczyć pod względem instytucjonalnym i moralnym. Prostytucja uderza w najczulsze, najbardziej delikatne więzy międzyludzkie - oponowała Marzena Wróbel z Solidarnej Polski. - Trzeba ścigać sutenerów, pomóc tym kobietom, często zniewalanym, które, gdyby miały jakiś wybór, to w 99,9 proc. przypadków zrezygnowałyby z tej pracy - dodała.
- Legalizacja do de facto akceptacja. Po drugie, to, że coś istnieje wiele lat, nie oznacza, że jest dobre i trzeba to legalizować. Po trzecie - trzeba karać surowiej - nie kobiety, ale gangi sutenerów. Gdyby dostali po kieszeni, to zaplecze byłoby dużo słabsze - wtórował jej Ryszard Czarnecki z PiS.
">> Der Spiegel << " widzi to, co chce widzieć"
Łukasz Konarski zapytał też polityków o pozytywne opinie, które pojawiły się ostatnio o Polsce w "The Economist" i "Der Spiegel". - Cieszą mnie te opinie, ale chciałbym aby poszło za nimi w parze zmniejszenie bezrobocia, dług publiczny na liczniku Balcerowicza nie rósł w tak szalonym tempie, a setki tysięcy młodych nie wyjeżdżały z Polski do krajów "Spiegla" i "Economista" - skomentował to Ryszard Czarnecki. - Skoro posłowi Czarneckiemu zależy mu na zmniejszeniu długu, zachęcam do poparcia polityki ministra Rostowskiego - zaproponował Paweł Zalewski. - Tempo wzrostu długu spada, a w 2016 r. mamy szanse na nadwyżkę budżetową. Japońscy inwestorzy są zachwyceni możliwościami inwestowania w Polsce. A koledzy z zagranicy w Parlamencie Europejskim pytają, jak nam się to udało - dodał. Zamiast cieszyć się z tego, co inni dostrzegają i gratulują, mamy w PL falę czarnowidztwa. Skończmy z nią - podkreślił europoseł PO.
- Z zewnątrz może i wygląda to ładnie, ale jesteśmy krajem największych nierówności, najbiedniejszym dzieje się coraz gorzej. "Spiegel" widzi to, co chce widzieć, rynki widzą, to co chcą widzieć, a mnie najbardziej przeraża brak jednolitej koncepcji rozwoju gospodarczego kraju. Zaraz skończą się fundusze UE, i z czym zostaniemy? Trzeba inwestować w siłę umysłów, na nie w siłę mięśni - kontrowała Marzena Wróbel.
Poniżenie żołnierzy AK: "Nie można ich tak traktować, walczyli za Polskę"
Politycy komentowali też skandal, który wybuchł po tym jak okazało się, że kombatanci AK zostali przeszukani na granicy polsko-białoruskiej na obecność narkotyków na podstawie doniesienia. - Mój ojciec jest żołnierzem AK, ma 85 lat. Nie wyobrażam sobie, by był tak traktowany, sprawa musi być prześwietlona. Cieszę się, że MSW się tym zajęło, muszą być konsekwencje. Starszych panów, którzy walczyli za Polskę, nie można tak traktować - stwierdził Paweł Zalewski. A Robert Biedroń dodał, że kontrola to kolejny element "szaleństwa państwa wobec narkotyków, brak racjonalnej polityki narkotykowej. - Oni padli ofiarą tej obsesji - powiedział Biedroń.
Czerwona Planeta o zmierzchu, krater, cień łazika i meteoryt [ZDJĘCIA Z MARSA]>>
-
Gdzie jest Adrian Klarenbach? Nieoficjalnie: Gwiazdor TVP zawieszony. Poszło o posła Zjednoczonej Prawicy
-
Koniec protestu osób z niepełnosprawnościami. Posłanka Hartwich przekazała, kiedy opuszczą Sejm
-
PiS plus Konfederacja równa się kolejny rząd? "Ona będzie Solidarną Polską do kwadratu"
-
Polski ambasador mówi o wejściu Polski w konflikt z Rosją. Schnepf: To jest jak dymisja
-
Szef Lasów Państwowych rusza na "wielką batalię wyborczą" z rządem. "Władza próbuje prywatyzować państwo"
- "Babciowe". Donald Tusk obiecuje nowe świadczenie. "Nikt na tym nie traci"
- Robert Lewandowski o "aferze premiowej". Zaskoczył kibiców
- PiSowscy wujowie - co mówią, co myślą? I czy waloryzacja 500 plus to będzie "game over" dla opozycji
- Ktoś odważy się aresztować Putina? Na pewno nie Węgry. "Sygnał dla świata"
- Miesiączka, podpaski, tampony - przestań się wreszcie wstydzić! Czy urlop menstruacyjny jest możliwy w Polsce