Jest śledztwo ws. Sawickiego - za zgodę na ubój rytualny

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście wszczęła śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez ministra rolnictwa Marka Sawickiego - podaje Radio Zet. Chodzi o ministerialne rozporządzenie, które zezwala na ubój rytualny bez ogłuszania, co jest niezgodne z Ustawą o ochronie zwierząt. Zawiadomienie do prokuratury skierowała m.in. Polska Fundacja Ochrony Zwierząt.

Pod koniec marca Ministerstwo Rolnictwa odmówiło zmiany przepisów dotyczących uboju zwierząt, o co prosiły organizacje ekologiczne. Chcą one, by resort zabronił okrucieństwa podczas zabijania zwierząt bez przewidywania żadnych wyjątków - a obecnie w polskim prawie przewiduje się jeden: z powodów religijnych (okrucieństwo jest zabronione z innych powodów, natomiast dopuszczalne - jeśli uzasadni się je motywami religijnymi - w przypadku tzw. uboju rytualnego). W ocenie ekologów ubój zwierząt może być prowadzony jedynie po pozbawieniu zwierząt świadomości, a obecne przepisy, dopuszczające rytualny ubój bez pozbawienia zwierzęcia świadomości, nie są zgodne z Ustawą o ochronie zwierząt z 1997 r. Ekolodzy domagają się zmiany rozporządzenia z 2004 r.

30 marca ministerstwo poinformowało, że prośba ekologów została odrzucona, z czego ucieszył się naczelny rabin Polski Michael Schudrich: - Cieszymy się ze stanowiska ministerstwa. Wbrew pojawiającym się pogłoskom ubój rytualny minimalizuje cierpienie zwierzęcia. Jeśli ten warunek nie zostałby, na skutek niefachowego przeprowadzenia uboju, spełniony, mięso takie staje się rytualnie niezdatne do spożycia - stwierdził rabin. Podobnie ocenił to mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce Tomasz Miśkiewicz.

Ministerstwo, uzasadniając odmowę, powołało się na unijną dyrektywę z 1993 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas uboju i zabijania. Stwierdza ona, że zwierzętom powinno się oszczędzić zbędnego bólu i cierpienia, ale że niezbędne jest zezwolenie na przeprowadzanie doświadczeń technicznych lub naukowych oraz "uwzględnienie szczególnych wymagań niektórych obrządków religijnych". To w dyrektywie zapisano, że wymagane nią ogłuszanie zwierzęcia przed ubojem nie ma zastosowania w przypadku zwierząt poddawanych szczególnym metodom uboju, przewidzianym przez niektóre obyczaje religijne - przypomniał resort.

Od 2013 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy - unijne rozporządzenie z września 2009 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas uśmiercania, jednak zgodnie z nim nadal nie będzie wymagane ogłuszanie zwierząt przed ubojem rytualnym - pod warunkiem, że ubój będzie prowadzony w rzeźni. Nowe rozporządzenie pozwala krajom członkowskim na dalej idące regulacje dotyczące ochrony zwierząt, nie jest to jednak jednoznaczne z możliwością wprowadzenia całkowitego zakazu uboju według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne.

Resort zaznaczył, że polska Ustawa o ochronie zwierząt nie zawiera żadnych odniesień do uboju rytualnego. Biuro prasowe resortu rolnictwa podało, że w ministerstwie trwają prace nad wprowadzeniem do polskiego prawa tego unijnego rozporządzenia z września 2009 r., "ale resort nie planował wprowadzania zmian, które w odmienny i szczególny sposób miałyby regulować dokonywanie rytualnego uboju".

Walka z otyłością w USA. "To nie takie proste" [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM