Wniosek do TK ws. ustawy emerytalnej? Ekspert: Jest zgodna z konstytucją
Projekt przeszedł już przez Sejm i Senat, podpisał go również prezydent.
"Ustawa jest zgodna z konstytucją"
Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj nie ma żadnych prawnych zastrzeżeń co do reformy. - Ustawa emerytalna jest wprawdzie bardzo obszerna, ale moim zdaniem zarówno sama procedura prac nad ustawą była zgodna z konstytucją i regulaminem Sejmu, jak i jej przepisy też są zgodne z konstytucją. Wprowadzono takie regulacje, aby obronić je przed Trybunałem Konstytucyjnym - mówi.
Będzie wniosek do TK
Zastrzeżenia i wątpliwości mają jednak politycy. Opozycja zapowiada, że skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, zaskarżając i tryb jej uchwalania, i treść przepisów. Jarosław Kaczyński zapewnił, że jego partia na pewno będzie pracować nad wnioskiem.
- Politycy mieli zastrzeżenia już w czasie prac w samym Sejmie. Jeszcze ustawa była w pierwszym czytaniu, a już grożono, że będzie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego - mówi prof. Chmaj. - Wydaje mi się, że przedstawiciele partii politycznych będą chcieli skarżyć ustawę tylko po to, żeby ją skarżyć. Po prostu żeby wskazać swojej bazie społecznej, swoim sympatykom, swojemu elektoratowi, że dbają o ich interesy - twierdzi.
"Kampania na długo przed wyborami"
Zdaniem konstytucjonalisty to jest taka kampania wyborcza na długo przed wyborami. - Dbanie o swój elektorat, ale też zapewnianie sobie pewnego czasu w mediach. No bo jeżeli coś skarżymy, angażujemy się w coś bardzo mocno, jeżeli coś krytykujemy, to znaczy, że jesteśmy konstruktywną opozycją.
Sam, jak przyznaje, nie ma co do konstytucyjności ustawy emerytalnej żadnych wątpliwości. - Ale jak zachowa się sąd konstytucyjny, to trudno przewidzieć. Pełny skład to jest minimum 9 sędziów, ale może być i 15. Sprawa ma duże znaczenie społeczne, więc zakładam, że prezes Trybunału Konstytucyjnego wyznaczy pełny skład. Będzie więc kilkunastu sędziów, każdy z nich ma swoje poglądy, a trybunał wydaje wyroki większością głosów.
Choć prawo jest jedno, to - jak przypomina prof. Marek Chmaj - jego wykładnia i rozumienie zależy od każdego indywidualnie. - Moim zdaniem ta ustawa jest zgodna z konstytucją. Znając orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, zakładam, że TK nie orzeknie o niekonstytucyjności przepisów. Ale wszystko się może zdarzyć - mówi.
Praca do 67. roku życia? Sprawdź, kiedy przejdziesz na emeryturę [TABELA]>>
-
Marsz Miliona Serc zadedykowano pani Joannie, ale nikt jej nie zaprosił. "Moja historia została wykorzystana"
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Mniejsze parówki, cieńszy papier toaletowy. Trwa masowe mydlenie oczu konsumentom
-
Gdyby nie on, Ruda Śląska mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. "To bardzo źle, że nie został upamiętniony"
- Szef dyplomacji UE odwiedził Odessę. "Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba"
- Twitter, czyli "syndrom Szymborskiej-Gołoty". Prof. Matczak o "igrzyskowości polityki" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Wybory na Słowacji. Kolejki w Bratysławie. Kilka skarg na naruszenie ciszy wyborczej
- Wypadek na A1. Łódzka policja wydała oświadczenie: Kierowcą nie był funkcjonariusz ani jego syn
- Orlen dba o nastroje wyborców, prezes Glapiński melduje prezesowi wykonanie zadania. A po wyborach "choćby potop"