Wniosek do TK ws. ustawy emerytalnej? Ekspert: Jest zgodna z konstytucją

- Ustawa zrównująca wiek emerytalny kobiet i mężczyzn i wydłużająca go do 67. roku życia jest zgodna z konstytucją - tak przynajmniej twierdzą ci, którzy znają i zapisy noweli, i doskonale przepisy prawa. Opozycja zapowiada wniosek do trybunału.

Projekt przeszedł już przez Sejm i Senat, podpisał go również prezydent.

"Ustawa jest zgodna z konstytucją"

Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj nie ma żadnych prawnych zastrzeżeń co do reformy. - Ustawa emerytalna jest wprawdzie bardzo obszerna, ale moim zdaniem zarówno sama procedura prac nad ustawą była zgodna z konstytucją i regulaminem Sejmu, jak i jej przepisy też są zgodne z konstytucją. Wprowadzono takie regulacje, aby obronić je przed Trybunałem Konstytucyjnym - mówi.

Będzie wniosek do TK

Zastrzeżenia i wątpliwości mają jednak politycy. Opozycja zapowiada, że skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, zaskarżając i tryb jej uchwalania, i treść przepisów. Jarosław Kaczyński zapewnił, że jego partia na pewno będzie pracować nad wnioskiem.

- Politycy mieli zastrzeżenia już w czasie prac w samym Sejmie. Jeszcze ustawa była w pierwszym czytaniu, a już grożono, że będzie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego - mówi prof. Chmaj. - Wydaje mi się, że przedstawiciele partii politycznych będą chcieli skarżyć ustawę tylko po to, żeby ją skarżyć. Po prostu żeby wskazać swojej bazie społecznej, swoim sympatykom, swojemu elektoratowi, że dbają o ich interesy - twierdzi.

"Kampania na długo przed wyborami"

Zdaniem konstytucjonalisty to jest taka kampania wyborcza na długo przed wyborami. - Dbanie o swój elektorat, ale też zapewnianie sobie pewnego czasu w mediach. No bo jeżeli coś skarżymy, angażujemy się w coś bardzo mocno, jeżeli coś krytykujemy, to znaczy, że jesteśmy konstruktywną opozycją.

Sam, jak przyznaje, nie ma co do konstytucyjności ustawy emerytalnej żadnych wątpliwości. - Ale jak zachowa się sąd konstytucyjny, to trudno przewidzieć. Pełny skład to jest minimum 9 sędziów, ale może być i 15. Sprawa ma duże znaczenie społeczne, więc zakładam, że prezes Trybunału Konstytucyjnego wyznaczy pełny skład. Będzie więc kilkunastu sędziów, każdy z nich ma swoje poglądy, a trybunał wydaje wyroki większością głosów.

Choć prawo jest jedno, to - jak przypomina prof. Marek Chmaj - jego wykładnia i rozumienie zależy od każdego indywidualnie. - Moim zdaniem ta ustawa jest zgodna z konstytucją. Znając orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, zakładam, że TK nie orzeknie o niekonstytucyjności przepisów. Ale wszystko się może zdarzyć - mówi.

Praca do 67. roku życia? Sprawdź, kiedy przejdziesz na emeryturę [TABELA]>>

TOK FM PREMIUM