Premier odwoła Seremeta? Kalisz: Wątpię, żeby prokurator generalny poleciał

Wg ?Rzeczpospolitej? ważą się losy prokuratora generalnego. Premier ma już negatywny dla Andrzeja Seremeta raport przygotowany przez ministra sprawiedliwości. Min. Gowin krytykuje Seremeta za politykę kadrową i przecieki ze śledztw. Ale zdaniem Ryszarda Kalisza szanse na odwołanie prokuratora generalnego są małe.

- Do odwołania prokuratora generalnego potrzeba w Sejmie dużej większości - 2/3 głosów. Dlatego nawet gdyby premier nie przyjął rocznego sprawozdania prokuratora, wątpię, żeby Andrzej Seremet poleciał - uważa Ryszard Kalisz z SLD, szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Wniosek o odwołanie prokuratora generalnego ma prawo złożyć premier. Jeśli odrzucone zostanie roczne sprawozdanie przygotowane przez prokuratora generalnego.

Według "Rzeczpospolitej" duży wpływ na ocenę pracy Andrzeja Seremeta, jakiej dokona premier, ma opinia ministra sprawiedliwości. Z informacji gazety wynika, że ocena przygotowana przez min. Jarosława Gowina jest już na biurku Donalda Tuska.

I nie jest to ocena dobra dla Andrzeja Seremeta. Min. Gowin krytykuje prokuratora m.in. za "przecieki ze śledztw, np. w sprawie Madzi z Sosnowca", oraz złą "politykę etatową - zbyt mało prokuratorów liniowych, a zbyt wielu nadzorujących prace".

Trzeba dokończyć reformę

Zdaniem posła Kalisza zmiany na stanowisku prokuratora generalnego nie będzie. Ale potrzebna jest zmiana w prokuraturze. - Oddzielenie stanowiska ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego to zaledwie 10 proc. reformy. Teraz musimy zrobić pozostałe 90 proc. Dzisiejsza centralistycznie zorganizowana prokuratura to wytwór roku 1950, czyli okresu stalinizmu - przypomniał polityk SLD.

Według gościa "Poranka Radia TOK FM" "prokuratura powinna być przy sądach jako element wymiaru sprawiedliwości". A prokurator generalny powinien być "pierwszym zastępcą prezesa Sądu Najwyższego".

Ryszard Kalisz proponuje też m.in., żeby całkowicie odsunąć prokuratorów od początkowego etapu postępowania. - Prokurator tylko na podstawie dostarczonych przez policję materiałów podejmuje decyzje, czy wystąpić z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Ten brak kontaktu z podejrzanym wyeliminuje areszty wydobywcze. Nie będzie już tego, co się zdarzało: powiesz, to wyjdziesz, nie powiesz, będziesz siedział - tłumaczył polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Poseł jest też przekonany, że "nad reformą prokuratury powinien pracować ośrodek prezydencki". - Bo prokuratura musi być niezależna także od władzy rządowej - podkreślał Ryszard Kalisz.

Poranek Radia TOK FM. Zobacz rozmowy [WIDEO]

DOSTĘP PREMIUM