Raś o Euro i meczu z Rosją: Wczoraj cała Polska się zjednoczyła

- Dziś na wszystkich stadionach w Polsce i wokół nich kibice czują się bezpieczni, mówią o polskiej gościnności. Ale jest grupa kibiców, która nie była na stadionie ani wokół nich, a która chciała jakieś swoje rachunki wyrównać. To żaden patriotyzm i liczę, że spotka ich zasłużona kara po Euro - mówił w TOK FM Ireneusz Raś, poseł PO, przewodniczący sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki.

Poseł PO krytykował polityków za podgrzewanie atmosfery wokół tego spotkania. - Ten mecz miał wymiar sportowy, ale wszyscy dobrze wiemy, że od kilku tygodni był rozgrywany poprzez informacje o pochodzie Rosjan - przypomniał Raś. - Komunistycznym pochodzie, na którym nie było ani jednej komunistycznej flagi - wtrącił Jan Wróbel. - Słyszałem jak koledzy, nie z mojej formacji politycznej, mówiąc o meczu Polska - Rosja, sugerowali, że nie należy ukrywać, że ma on charakter polityczny. Całe Euro, ten mecz również, to budowanie więzi wokół barw narodowych, hymnu, tych wszystkich najważniejszy symboli. Te mecze łączą całe stadiony, ludzi różnych poglądów, którzy głosują na różne partie, ale kibicują jednej drużynie. Wczoraj cała Polska się zjednoczyła - mówił Raś.

Jan Wróbel pytał swojego gościa, czy jego zdaniem starcia kibiców przed meczem Polska - Rosja potwierdzają tezę zawartą w dokumencie o Polsce przygotowanym przez BBC, że nie potrafimy poradzić sobie z antysemityzmem i chuliganami na stadionach.

- Nie sądzę, żeby jakiś incydent miał wizerunkowi Polski zagrozić - mówił w Poranku Radia TOK FM Ireneusz Raś. - Ukraina osiągnęła sukces, my mamy za sobą dwa remisy po prawdziwych, emocjonujących bojach. Przed nami mecz z Czechami o wyjście z grupy. To, że gospodarze grają dobrze, sprawia, że turniej wzbudza pozytywne emocje, które niosą marketingowo ten produkt UEFA - komentował nastroje wokół Euro 2012 szef parlamentarnej komisji sportu

Kara dla kiboli? "Najcięższa"

- Dziś na wszystkich stadionach w Polsce i wokół nich kibice czują się bezpieczni, są bardzo dobrze przyjmowani, mówią o polskiej gościnności. Jest grupa kibiców, która nie była na stadionie ani wokół nich, która chciała jakieś swoje rachunki wyrównać. To żaden patriotyzm i liczę, że spotka ich zasłużona kara po Euro - mówił Raś. - A jaka kara by pana zadowoliła? - dopytywał prowadzący. - Najcięższa (śmiech) - dodał poseł PO. - Ale kary śmierci już nie ma - przypomniał Wróbel. - Ktoś powiedział, że oni powinni jednak pracować w kamieniołomach. Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby zaczepiać spokojne osoby idące na mecz - podsumował Raś.

Poseł Platformy Obywatelskiej chwalił działania policji w trakcie zajść. - Nasze służby spisały się, dzięki ich działaniom te prowokacje nie spowodowały jakichś większych wydarzeń. Dobrze, że tyle osób zostało zatrzymanych. Byłem świadkiem paru zajść, widziałem, jak pracowali, jak wyłapywali bardziej agresywnych osobników i można powiedzieć, eliminowali ich z przestrzeni publicznej. Za to szacun - pokreślił.

Piękni, uśmiechnięci, przyjaźni. Polscy kibice w obiektywie Niemca [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM