Ile pieniędzy dla Kościoła? Kłótnia u Konarskiego. "Zawsze będzie im mało". "Kościół nie może biedować"
- Według badań Polacy źle odbierają jakikolwiek odpis podatkowy na Kościół. Generalnie Kościołowi zawsze będzie mało pieniędzy - mówił poseł Artur Dębski z Ruchu Palikota. W audycji "Ranni Politycy" podkreślał, że "Kościół jest wielkim beneficjentem środków z budżetu". - Dobrowolny odpis na Kościół? Być może tak, ale im zawsze będzie mało - dodał poseł RP.
Inny gość Łukasza Konarskiego, Paweł Zalewski z PO, przypomniał, że "Kościół to ciągle znakomita większość Polaków" i jako instytucja ma "olbrzymią rolę społeczną do spełnienia".
"Kościół pracuje tam, gdzie nikt inny nie pracuje"
Ostrzej zareagowała Marzena Wróbel z Solidarnej Polski. - Atak na Kościół przybiera różne formy, również ataku finansowego. Naród polski wiele zawdzięcza Kościołowi, który przez ponad 100 lat był depozytariuszem wolnej Polski - podkreśliła Wróbel.
- PO nie chce, aby Kościół stracił, Kościół może zyskać, na to naszej zgody nie ma - komentował ostro Dariusz Joński, przypominając, że klub SLD złożył projekt ustawy likwidującej Fundusz Kościelny. Nastroje tonował Janusz Piechociński. - Łatwo jest wywołać coś na zasadzie wojny religijnej - mówił.
Przemysław Wipler z PiS przyznawał, że mechanizm finansowania funduszu kościelnego jest "wadliwy i archaiczny", ale jego zmiana "musi być sprawiedliwa" i "wymaga konsensusu obu stron". Wróbel przekonywała, że "Kościół jest zbyt ważny, by miał biedować". - Kościół pracuje tam, gdzie nikt inny nie pracuje - dodała. - Kościół jest tą instytucją, która w olbrzymi sposób realizuje różne zadania społeczne, od hospicjów po obozy dla młodzieży - przekonywał Zalewski.
- Pytanie czy państwo powinno mieć pośrednika w postaci Kościoła? - ripostował Dębski.
"PZPN jest chory, to jest układ kolesiowski"
W programie Łukasza Konarskiego politycy spierali się też, co zrobić z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. - PZPN jest chory. Takim potencjałem nie może zarządzać człowiek, który nie potrafi powiedzieć dwóch słów. To jest układ kolesiowski, a UEFA nie pozwala zrobić im krzywdy - grzmiał Dębski. - Jedna bramka więcej w meczu z Grecją, a weszlibyśmy do ćwierćfinału i nikt nie chciałby odwoływać Laty - tonował Janusz Piechociński. Paweł Zalewski przestrzegał, że "jedną decyzją nie można uzdrowić sposobu myślenia" i przyznawał, że choć PZPN jest instytucją prywatną, to "jest to również środowisko, które ma bardzo patologiczne działania".
- Wiele lat na ten temat mówimy i nie ma osoby, która odważyłaby się podjąć decyzję - mówiła Marzena Wróbel. Posłanka Solidarnej Polski podkreśliła, że do ewentualnych zmian instytucjonalnych w polskiej piłce "jest w tej chwili fantastyczna sytuacja, bo na tej miłości do piłki można zbudować system".
Po zatrzymaniu Poczobuta: Jak walczyć z Łukaszenką?
Posłowie komentowali też zatrzymanie białoruskiego dziennikarza, korespondenta "Gazety Wyborczej" Andrzeja Poczobuta. - Niestety, pewnie będą go zatrzymywać, dopóki nie zmienią się władze na Białorusi albo dopóki Polska nie będzie w stanie zapewnić sobie odpowiedniej pozycji - konstatował Wipler.
Paweł Zalewski podkreślał, że czynnikiem istotnym z punktu widzenia Łukaszenki są Rosjanie, Polska zaś musi rozstrzygać dylemat, czy walczyć o prawa człowieka, przyciskając Łukaszenkę - a tym samym "wciskać go w ręce rosyjskie", czy też "próbować się z nim porozumieć kosztem spektakularnej walki o prawa człowieka". Z kolei Marzena Wróbel stwierdziła, że "aksamitna polityka prowadzona przez polski rząd wobec Białorusi była błędem".
Kibic Tusk i kibicka Merkel. Uśmiechy, żarciki i prawdziwe sportowe emocje [ZDJĘCIA]
DOSTĘP PREMIUM
- Ukraina urządziła "pokazuchę" przed szczytem z UE, ale na nie wiele się to zda. "Będzie rozczarowanie"
- "Dziś nie płacę" i "dzida". Ale potem wracają, bo "pensja przyszła". Plaga kradzieży paliw na stacjach
- Kaczyński nic nie wie o aferze "willa plus"? "Jest jak Jan Paweł II. Nikt mu jeszcze nie wydrukował Internetu"
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu KRRiT [aktualizacja]
- Polacy rezygnują z wyjazdu na ferie, a w Zakopanem właściciele hoteli zaniżają ceny. "Absolutne kuriozum"
- "Król jest nagi"? Najbogatszy azjatycki miliarder musi się tłumaczyć. "W Indiach to bohater"
- Rosjanie nie chcą walczyć w Ukrainie. 600 rezerwistów wróciło do kraju
- Ratownicy sprowadzili wyczerpanego narciarza. Akcja TOPR po zamknięciu Tatr
- Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat
- Irański reżim boi się tańca. "Jest uważny przez fundamentalistów islamskich za grzeszną aktywność"