Prokuratura: liczne nieprawidłowości przy organizacji lotów w IV 2010 roku

Prokuratura umorzyła cywilny wątek śledztwa ws. organizacji lotów do Rosji w kwietniu 2010 roku. Wytknęła jednak kancelarii premiera, Ministerstwu Spraw Zagranicznych i ambasadzie Polski w Rosji liczne nieprawidłowości.

Strona TVN24.pl opisała uzasadnienie decyzji prokuratury o umorzeniu cywilnego wątku śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. Śledczy uznali, że po stronie polskiej nie doszło do przestępstwa, ale podczas organizacji wizyt premiera 7 kwietnia 2010 roku oraz prezydenta 10 kwietnia 2010 roku doszło do licznych nieprawidłowości.

Dopuścili się ich m.in. pracownicy MSZ i ambasady polskiej w Rosji . "Jaskrawym tego przykładem jest zwłoka pracowników MSZ w notyfikowaniu stronie rosyjskiej wizyty Prezydenta Lecha Kaczyńskiego". Pracownicy ambasady zaś "opieszale przekazywali, a czasami nawet nie przekazywali informacji do instytucji organizujących loty". Te nieprawidłowości nie miały jednak związku z katastrofą smoleńską.

W uzasadnieniu skrytykowano również działania Tomasza Arabskiego, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Mimo że organizację wizyt scedował nad podwładnych, nadal był za nie odpowiedzialny. Głównym błędem pracowników kancelarii było niesporządzenie zamówienia na transport lotniczy podczas wizyty 10 kwietnia.

Zeznania Sikorskiego i Bahra

Radosław Sikorski w zeznaniach przed prokuraturą zaznaczył, że MSZ ws. organizacji wizyt pełniło funkcję usługową. On sam nie był zaangażowany w te działania. Organizację nadzorował Andrzej Kramer. Sikorski zapewnił śledczych, że MSZ "publicznie i urzędowo wspierało wizytę prezydenta".

Jerzy Bahr, ówczesny ambasador RP w Moskwie, zeznał natomiast, że o wizycie premiera w Rosji ambasada wiedziała wcześniej niż o przylocie prezydenta. Przez cały czas były problemy z określeniem charakteru wizyty Lecha Kaczyńskiego. Bahr dowiedział się od Rosjan o złym stanie lotniska w Smoleńsku i przekazał te informacji "krajowi".

Wrak znaleziony na Alasce to samolot z 1952 roku. Podróżowały nim 52 osoby >>

TOK FM PREMIUM