Tusk wbrew Gowinowi? "Ważniejsza walka z przemocą niż prawicowe obawy"

Premier w wywiadzie dla "Polityki" przyznaje, że jest za ratyfikowaniem europejskiej konwencji przeciwko przemocy wobec kobiet, bo "tysiąc razy ważniejsza jest walka z przemocą w rodzinie" niż przesadzone obawy prawicowych polityków. "Także w mojej partii" - dodaje.

Premier przekonuje, że europejską konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet należy ratyfikować i zrobi to. Podkreśla, że nie lekceważy "wrażliwości, a nawet nadwrażliwości środowisk konserwatywnych". Nie odwołuje się wprost do Jarosława Gowina, który miał wątpliwości wobec ratyfikacji i stał po przeciwnej stronie sporu. Natomiast sugeruje, że konwencję można "opatrzyć polskim komentarzem", aby uniemożliwić nadinterpretację w jej stosowaniu.

Zmiany w rządzie w październiku?

Premier stwierdza, że nie wyklucza "nowego otwarcia" i być może dokona zmian w rządzie już w październiku. "Nie przewiduję widowiska politycznego, co nie oznacza, że żadnych zmian nie będzie" - mówi i dodaje, że "nowe otwarcie" może być potrzebne wtedy, kiedy główne zadania wymienione w expose zostaną zrealizowane. Przyznaje, że kieruje się zasadą, że zmiany ministra dokonuje wtedy, kiedy pojawia się lepszy kandydat.

Rząd nie jest od toczenia wojen religijnych

"Wojna z Kościołem mnie nie interesuje, bo rząd nie jest od toczenia wojen religijnych" - przekonuje Tusk, ale zaznacza, że "szukanie pola uzgodnień musi mieć swoje granice". Uważa, że taka ustawa, jaką zaproponował rząd, która zakłada 0,3 proc. odpisu podatku, jest potrzebna. Stwierdza, że jeśli Kościół uzna, że jest "niekonstytucyjna", to niech ją zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego.

Co po Euro?

Premier, podsumowując Euro, ostrzega przed nadmiernym optymizmem. Przyznaje, że mamy dziś wyższą samoocenę, którą należy zachować, ale "nie możemy ulegać złudzeniu, że żyjemy w innym świecie". Przedstawia swoje najbliższe plany, w których dominuje przede wszystkim "polska rodzina". "Muszą powstawać w większej liczbie żłobki, przedszkola, musimy stworzyć dobry system świadczeń" - mówi premier.

Cały wywiad z Donaldem Tuskiem w najnowszej "Polityce"

Naukowcy odkrywają "brytyjską Atlantydę" zatopioną 6 tys. lat temu >>

DOSTĘP PREMIUM