PO pomoże ziobrystom uderzyć w PiS? "To kusi? - No ba..."

Czy Platforma pomoże ziobrystom osłabić PiS? Okazją może być techniczna - z pozoru - zmiana ordynacji wyborczej do europarlamentu. - Dla nas to koszmarny scenariusz - mówi "Gazecie Wyborczej" polityk PiS.

Uderzenie w PiS kusi? - No ba... - przyznaje szef klubu PO Rafał Grupiński. Okazję stwarzają wybory do europarlamentu w czerwcu 2014 r. I taka zmiana ordynacji, byśmy w całej Polsce - dziś podzielonej na 13 okręgów wyborczych - głosowali na tych samych polityków. Każda partia wystawiałaby listę krajową kandydatów; kampania byłaby scentralizowana i skupiałaby się na dwóch-trzech liderach. O takich zmianach w ordynacji mówi się od lat, ostatnio "Newsweek" pisał, że PO rozważa taki scenariusz.

Dla Platformy to raczej korzystne, bo jej ogólnopolską jedynką byłby Jerzy Buzek, który w ostatnich dwóch eurowyborach bił na Śląsku rekordy popularności. Dla walczącej o życie Solidarnej Polski także, bo ich twarzą byłby lider ugrupowania Zbigniew Ziobro. Jest wciąż popularny na prawicy, w ostatnim sondażu prezydenckim TNS Polska był tuż za Jarosławem Kaczyńskim. Ale ziobryści nie przetrwaliby do wyborów prezydenckich i parlamentarnych w razie klęski w wyborach europejskich.

- Dla nas to koszmarny scenariusz. Ziobryści przedstawią te wybory jako prawybory prezydenckie. Przy niskiej frekwencji z Ziobrą mogą wziąć ze 12 proc. My bez Kaczyńskiego dostaniemy 18 proc. Bo kto pociągnie naszą listę? Ryszard Legutko? - mówi "Gazecie Wyborczej" poirytowany polityk PiS.

Więcej na ten temat w "Gazecie Wyborczej".

Pionierska wyprawa Polaka. "Tam ludzka stopa jeszcze nie stanęła" [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM