Palikot chce odwołania rządu i nowych wyborów

Ruch Palikota chce przyspieszonych wyborów. Janusz Palikot poinformował, że jego klub przygotował wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska.

Palikot proponuje, by powołać rząd ekspertów, który podjąłby się administracji krajem do nowych wyborów. Do poparcia wniosku zachęca zarówno polityków Prawa i Sprawiedliwości, jak i SLD. Twierdzi również, że w partiach rządzących są posłowie, którym nie podobają się działania władz PO i PSL.

Pod wnioskiem musi podpisać się 46 parlamentarzystów, sam Ruch Palikota ma jedynie 43 posłów. Jednak być może wesprą go członkowie innych sejmowych ugrupowań. By rząd został odwołany, za wnioskiem musi zagłosować co najmniej 231 posłów. Cała opozycja (PiS, Solidarna Polska, Ruch Palikota i SLD) oraz posłowie niezależni mają łącznie 226 głosów.

Zobacz wideo

Janusz Palikot chce, aby w ciągu najbliższych dni cała opozycja ustaliła wspólnego kandydata na premiera i złożyła wniosek o głosowanie u marszałek Sejmu. O potencjalnym kandydacie na premiera Janusz Palikot powiedział, że powinna być to osoba do zaakceptowania zarówno dla jego partii, jak i SLD oraz Prawa i Sprawiedliwości.

"Honolulu, cały świat, co chcesz" - afery na taśmach PSL [TREŚĆ NAGRANIA] >>

DOSTĘP PREMIUM