Z ARR do Elewarru, z Elewarru do Arrtransu... Sieć powiązań PSL [INFOGRAFIKA]

Bronisław Tomaszewski oprócz bycia prezesem Elewarru należącego do Agencji Rynku Rolnego, jest też członkiem rady nadzorczej jego spółki córki - Arrtransu. Podobnie jak dyrektor generalny Elewarru Andrzej Śmietanko, główny bohater ?taśm PSL?. Niektórzy członkowie władz tych spółek przyszli do nich bezpośrednio z Ministerstwa Rolnictwa. Oto ich powiązania.
embed

Na tzw. taśmach PSL szef kółek rolniczych Władysław Serafin wyciąga ze zwolnionego właśnie z funkcji szefa Agencji Rynku Rolnego Władysława Łukasika informacje o nepotyzmie, nieprawidłowościach finansowych i wykorzystywaniu ARR i jej spółek przez ludzi ministra Marka Sawickiego. W efekcie Sawicki podał się do dymisji . W piątek z funkcji dyrektora generalnego Elewarru odwołano też Andrzeja Śmietankę.

Z taśm i publikacji na ich temat wynika, że pracownicy resortu rolnictwa, ARR i jej spółek otrzymywali różne funkcje m.in. w spółkach córkach, co zwiększało ich dochody. W samym Elewarrze wypłacili też sobie bezprawnie 1,4 mln premii i pensji.

16 lipca CBA, po publikacji taśm, złożyło zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa m.in. ws. nadzoru właścicielskiego ARR nad podległymi jej spółkam. Dziś Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała o wszczęciu śledztwa ws. spółki Elewarr powołując się m.in. na wnioski z kontroli NIK, która stwierdziła "liczne nieprawidłowości co do zasad i wysokości wynagrodzeń członków zarządu tej spółki oraz innych zatrudnionych tam osób".

TOK FM PREMIUM