"Konstytucja ma chronić godność!", "Tak, ale nie niegodne uczynki!" - w Sejmie gorąco przed niedoszłą debatą o związkach partnerskich
Związki partnerskie - jesteś za czy przeciw? Dyskutuj w debacie!
"Tak dla związków partnerskich" miał na swojej tabliczce każdy poseł Ruchu Palikota. Sejm jako całość powiedział jednak "nie" nawet samej debacie nad projektami. Głosami posłów PiS, Solidarnej Polski i większości posłów PO, projekty zdjęto z porządku obrad wszystkie projekty ustawy o związkach partnerskich . Przed głosowaniem w Sejmie było gorąco i jak zwykle - nie tylko emocjonująco, ale przede wszystkim emocjonalnie.
Kto jak głosował? 25 posłów PO się wyłamało >>>
Przeciwko umieszczeniu projektów w porządku debat protestowała m.in. posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, która zgłosiła wniosek formalny o zwołanie Konwentu Seniorów w celu "zasadności" umieszczenia w porządku obrad projektów ustaw o związkach partnerskich.
- Te cztery projekty są radykalnie sprzeczne z konstytucją! Podważają artykuł 18, który promuje i chroni tradycyjny dla naszego kręgu kulturowego model rodziny. Większość stanowisk i opinii dyskwalifikują te projekty - mówiła emocjonalnie.
"Polska ma szansę wyrównać to, co nadal jest niewyrównane"
Na tę samą konstytucję powoływał się Robert Biedroń z Ruchu Palikota. - Powinniśmy procedować zgodnie z Konstytucją RP. Zostaliśmy wybrani w demokratycznym państwie, w państwie, w którym obowiązuje prawo, które wszystkich obywateli powinno traktować równo - mówił Biedroń. Po tych słowach na sali rozległy się oklaski.
Związki partnerskie na świecie. [MAPY] >>>
- Powinniśmy pamiętać o zapisie konstytucyjnym mówiącym, że Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, nie tylko wybranych. Chciałbym zaapelować do Wysokiej Izby o procedowanie nad tym projektem, który jest niezwykle ważny dla naszego społeczeństwa. Dzisiaj Polska ma szansę wyrównać to, co nadal jest niewyrównane. Polska ma szansę w końcu znormalizować życie wieluset tysięcy par, nie tylko homoseksualnych, które żyją w Polsce i nie mogą uregulować podstawowych kwestii. Skorzystajmy z tej szansy, procedujmy nad projektami - apelował.
"Mamy rozpatrywać projekt pod wpływem lobby środowisk jednopłciowych?"
- Jeżeli komisja ustawodawcza stwierdza, że proponowane przepisy są niezgodne z konstytucją, robi to po to, żeby polski parlament nie zajmował się projektami, których dotyka wada konstytucyjna. Do tej pory był zwyczaj, że takich projektów się nie rozpatruje - argumentował Andrzej Dera z PiS. - I oto po raz pierwszy zdarzyła się rzecz niesamowita, myślę, że pod wpływem lobby środowisk jednopłciowych, żeby rozpatrywać projekt, który ma poważne wady konstytucyjne - mówił.
- Jesteśmy w sytuacji, w której są jednoznaczne opinie konstytucjonalistów, że te projekty są wadliwe. Obowiązkiem polskiego parlamentu jest tworzenie prawa zgodnie z konstytucją - podsumował.
Godność tak, ale nie niegodne uczynki
Derę prostował Ryszard Kalisz. - Pragnę poinformować, że do komisji ustawodawczej dotarła jedna opinia o niezgodności i jedna opinia o zgodności z konstytucją - precyzował.
Podkreślał, że głosowanie komisji ustawodawczej powinno się odbywać "pod względem poprawności prawnej, a nie politycznej". Po tych słowach nastąpiły oklaski. Ale nie to jest najważniejsze. - Ale najważniejsze jest to, że polska konstytucja w artykule 30 nakłada na każdy organ władzy publicznej, w tym na Sejm, ochronę przyrodzonej godności każdego człowieka. I każdy człowiek jest równy i ma prawo do układania swojego życia osobistego tak jak uważa za stosowne, i Sejm nie może ludziom tego odbierać. Ci ludzie chcą być szczęśliwi i apeluję do Wysokiej Izby, żeby to szczęście im umożliwić! - mówił Kalisz.
- Artykuł 30 chroni godność człowieka, ale nie chroni niegodnych uczynków człowieka - skwitowała posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, po czym z sali słychać było brawa i okrzyki "brawo!".
Wniosek o zdjęcie z porządku obrad ustaw o związkach partnerskich złożyli posłowie PiS i Solidarnej Polski. Za wnioskiem zagłosowało 325 posłów, przeciw było 88. Wniosek PiS poparła m.in. większość Platformy Obywatelskiej.
Biedroń po zdjęciu projektów z porządku obrad: Smutno mi, że nie będę mógł korzystać z podstawowych praw
-
Ta zbrodnia doprowadziła do dymisji na szczycie władzy. Śmierć Jána Kuciaka i wyrok bez precedensu
-
Roksana bała się, że spotka ją to samo, co Dorotę z Nowego Targu. "W szpitalach leżą kobiety świadome, że grozi im śmierć"
-
Trzecia Droga zaprosiła na konsultacje PiS i Konfederację. Na opozycji wybuchła awantura
-
Młodzi nie chcą głosować "za Donaldem, Szymonem, Władysławem". "Oni nas potrzebują, a nie my ich"
-
"Kreml de la creme". Dlaczego Kaczyński i Glapiński powinni wytłumaczyć się z rosyjskich tropów?
- W Nowej Kachowce poziom wody opada. Miasto pozostaje bez prądu
- Minister Telus spotkał się w nocy z protestującymi rolnikami. "Prawie wszystkie postulaty, są realizowane"
- "5 tys. złotych wystarczy? A może to zbyt mała kwota?". Ile pieniędzy dają goście weselni?
- Coooo? Co pan właśnie powiedział? [614. Lista Przebojów TOK FM]
- Niezwykły przejaw metysażu kulturowego - drewniane synagogi "namioty"