Po 'aferze taśmowej' PO ostro w dół, a PSL nadal trzyma się na powierzchni [SONDAŻ]
Partię Donalda Tuska popiera 27 proc. badanych, podczas gdy na początku lipca było to 32 proc. To spadek wyższy niż błąd pomiaru i łatwo tłumaczyć go aferą z nagraniami - twierdzi "Gazeta". Kilka dni przed realizacją sondażu media poinformowały o treści rozmów szefa kółek rolniczych Władysława Serafina z byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem. Łukasik opowiadał o nagannych praktykach w spółce Elewarr. I choć bezpośrednio odpowiedzialny za aferę jest PSL - stanowiskiem zapłacił minister rolnictwa z tej partii Marek Sawicki - to opozycja i część mediów obciążyły winą premiera, który nie upilnował koalicjanta.
Już po realizacji sondażu media pisały, że także PO zapewnia swoim członkom intratne stanowiska w publicznych spółkach. Mimo nieudanego startu kadencji w wykonaniu Platformy i rządu notowania PiS nie rosną. W naszym sondażu partia Jarosława Kaczyńskiego ma 22 proc., o punkt procentowy mniej niż na początku lipca.
Bardzo niestabilne są notowania Ruchu Palikota (8 proc.). W poprzednim badaniu palikotowcy spadli z 9 proc. na próg wyborczy (5 proc.), teraz większość strat nadrobili. Dzięki temu Ruch Palikota minimalnie wyprzedził SLD, który spadł z 8 do 7 proc. Afera nagraniowa nie zaszkodziła PSL - ludowcy urośli z 5 do 6 proc. Pod progiem wyborczym są Solidarna Polska (2 proc.), Nowa Prawica i PJN (po 1 proc.). Aż 26 proc. wyborców jest niezdecydowanych.
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. "Nie da się przejść obojętnie". Prezydent miasta zawiesza współpracę z diecezją
-
Niemcy wprowadzą kontrole na granicach z Polską. "To porażka rządu i prezesa Kaczyńskiego"
-
Konfederacja leci w dół. "Mentzen lepiej wypadał na TikToku, niż w rzeczywistości"
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Śmiertelne potrącenie 19-latki. Jest wyrok w głośnej sprawie kierowcy autobusu
- Kontrole na granicy z Niemcami. "Rząd Scholza musi działać i robi to spektakularnie"
- "Chłopi" kandydatem do Oscara. "Zielona granica" miałaby większe szanse?
- Czy w Polsce zabraknie paliwa? Orlen apeluje do kierowców
- Tragiczny wypadek na autostradzie A1. Nowe ustalenia biegłego
- Ziobro dostał zakaz z sądu, ale dalej brnie i oskarża Holland o "stalinowską propagandę"