Gowin o Kaczyńskim: Bezwzględny cynik. Fanatycznie wierzy w słuszność swoich celów

- Jarosław Kaczyński to gorący patriota, a zarazem człowiek bardzo, wręcz fanatycznie przeświadczony o swoich racjach. To stuprocentowy cynik - mówi w wywiadzie dla ?Wprost? Jarosław Gowin. Zastrzega jednocześnie, że ma problem z oceną prezesa PiS po Smoleńsku. - Przeżył hiobowe nieszczęście - uważa Gowin.

- Fanatyczna wiara w słuszność celów usprawiedliwia w jego oczach sięganie po dowolne środki. Nie ma w polskiej polityce człowieka równie bezwzględnego jak on - mówi w obszernym wywiadzie dla tygodnika "Wprost" Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości. - Mam duży problem z ocenianiem Jarosława Kaczyńskiego po Smoleńsku. To człowiek, którego spotkało hiobowe nieszczęście, i zawsze staram się to brać pod uwagę. Przy tym zastrzeżeniu chcę powiedzieć, że to gorący patriota, a zarazem człowiek bardzo, wręcz fanatycznie przeświadczony o swoich racjach. Zarazem stuprocentowy cynik, jeśli chodzi o metody działania - ocenia Gowin.

Koalicja musi trwać. Dla dobra Polski. Idą ciężkie czasy

Czy tzw. afera taśmowa może doprowadzić do zerwania koalicji? Minister sprawiedliwości uważa, że nie byłoby to dobre dla Polski, a jej przetrwanie uważa za rację stanu. - Kilka dni temu agencje obniżyły prognozę ratingu Niemiec. To oznacza, że Europę czeka nowa fala kryzysu, prawdopodobnie znacznie cięższego niż w 2008 r. Ta fala uderzy w Polskę. W takiej sytuacji przedterminowe wybory uznałbym za nieodpowiedzialność - mówi Gowin w wywiadzie dla "Wprost".

Związki partnerskie w tej kadencji nie przejdą

Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości, mówi w wywiadzie dla tygodnika "Wprost", że nawet jeśli Platforma Obywatelska zgłosi swój własny projekt ustawy o związkach partnerskich, to on będzie głosował przeciw. - Takie projekty zrównują związki homoseksualne z jedną z głównych instytucji społecznych, jaką jest małżeństwo. Ale pytanie jest bezprzedmiotowe, bo w tej kadencji taka ustawa nie zostanie uchwalona - uważa Gowin. - Nawet ta autorstwa PO? - dopytuje "Wprost". - Nawet - rzuca krótko Gowin.

W miniony wtorek Sejm, głosami Platformy , przegłosował odrzucenie czytania projektu o związkach partnerskich zgłoszonego przez Ruch Palikota i SLD.

"Mój projekt ws. in vitro jest najlepszy"

- Dla mnie nie byłoby miejsca w PO, gdyby partia ewoluowała w lewo, czyli próbowałaby zliberalizować np. ustawę antyaborcyjną - mówi Jarosław Gowin. - Ten problem jednak nie istnieje. Sprawa in vitro jest złożona. Jestem głęboko przeświadczony, że mój projekt jest najlepszy. Bo z jednej strony otwiera drogę do cudu narodzin człowieka, a z drugiej zapewnia ludzkim embrionom możliwie największą ochronę na podstawie najnowocześniejszych odkryć naukowych - broni swojego projektu ustawy poseł PO.

Czy ma chrapkę na władzę?

Gowin, przez media kreowany na lidera wewnątrzpartyjnej opozycji konserwatystów, tłumaczy, że nie ma aspiracji, by przewodzić Platformie Obywatelskiej. - Donald Tusk jak nikt w Polsce zna się na walce o władzę, także o władzę w partii. Wie, że ja mu nie zagrażam. Moje poglądy sytuują mnie tak zdecydowanie na prawym skrzydle Platformy, że nie mogę aspirować do roli lidera - mówi.

Pełen wywiad w poniedziałkowym numerze tygodnika "Wprost".

TOK FM PREMIUM