Media dostaną zakaz publikacji sondaży przed wyborami? Tak chce PSL, opozycja nie mówi nie

PSL chce zakazać mediom publikacji sondaży wyborczych na dwa tygodnie przed wszystkimi wyborami - informuje tygodnik ?Polityka?. Według tygodnika pomysł nie spodobał się w PO, za to pozytywne zainteresowanie wyraziły PiS, SLD i Ruch Palikota.

Zakaz miałby obowiązywać przez dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi (krajowymi i do Parlamentu Europejskiego), prezydenckimi oraz samorządowymi. Według Eugeniusza Kłopotka z PSL ludowcy liczą, że skrócony okres zakazu (pierwotnie PSL chciało zakazać publikacji sondaży od chwili zarządzenia wyborów) przekona PO do pomysłu.

PSL: Chodzi o spokój wyborców

PSL tłumaczy, że zakaz ma zapewnić wyborcom spokój i swobodę decyzji, bez presji kampanii wyborczej. Partia zarzuca też pracowniom badawczym, przygotowującym sondaże, częsty brak rzetelności i profesjonalizmu, a w konsekwencji wypaczanie wyników, które "są często zmanipulowane i nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu stosunków społecznych".

PO na nie, opozycja nie wyklucza poparcia

PO pomysł się nie podoba. Szef klubu Rafał Grupiński stwierdził, że nawet jeśli pomysł udałoby się przepchnąć przez Sejm, to prezydent raczej by go nie poparł. Pozytywne sygnały - według "Polityki" - napływają za to z PiS, SLD i RP. "Polityka" cytuje - bez podania nazwiska - posła Prawa i Sprawiedliwości, który stwierdził, że "zapomnienie o sondażach na dwa tygodnie przed wyborami może tylko pomóc". SLD uznało pomysł za "interesujący", według "Polityki" został on też dobrze odebrany w Ruchu Palikota.

Więcej na stronach "Polityki" .

TOK FM PREMIUM