Minister skarbu czyści państwowe spółki z ludzi PO. "Były polityczne nominacje"

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski, obejmując urząd w listopadzie 2011, dostał od Donalda Tuska polecenie: czyścić państwowe spółki z polityków. Usunął z ich władz już 40 osób związanych z PO. Ale partyjni działacze wciąż obsiadają spółki - pisze "Gazeta Wyborcza" i podaje przykłady odwołanych oraz wciąż zatrudnionych m.in. w KGHM.

Oprócz 19 spółek strategicznych - jak PKN Orlen, PGE czy KGHM - skarb państwa ma udziały w kilkuset firmach w kraju. To tysiące stanowisk do obsady. Na liście odwołanych z zarządów i rad nadzorczych jest już 40 osób należących do PO lub z nią związanych.

Jak w resorcie skarbu typują ludzi do odwołania? - Nie mamy tu CBA, by śledzić wszystkie nominacje poprzedniego ministra. Ale dostajemy sygnały, że za powołaniem niektórych osób stały niekoniecznie merytoryczne względy - mówi "Gazecie" bliski współpracownik Budzanowskiego.

- Jak widać, były polityczne nominacje - przyznaje pytany o obietnice premiera jeszcze z 2007 roku, że odpolityczni państwowe spółki. I rzuca nazwiska z listy odwołanych: Robert Soszyński, działacz PO - były prezes spółki PERN Przyjaźń, do której należą ropociągi; Marek Tałasiewicz, przewodniczący sejmiku zachodniopomorskiego (PO) - członek zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście; Krzysztof Żuk, prezydent Lublina (PO) - członek rady nadzorczej PGE, największej w Polsce grupy energetycznej; Jan Wójtowicz, radny PO w Tomaszowie Lubelskim - członek rady nadzorczej Krajowej Spółki Cukrowej.

Sztandarowym przykładem spółki obsadzanej z politycznego klucza jest KGHM. Kto z PO na tym skorzystał? Czytaj w "Gazecie Wyborczej"

DOSTĘP PREMIUM