Dziś mija rok od śmierci Andrzeja Leppera

Równo rok temu lider Samoobrony Andrzej Lepper popełnił samobójstwo, wieszając się w siedzibie swojej partii w Warszawie. W kilku kościołach odbędą się dziś msze poświęcone jego pamięci.

Dzisiaj o 13 odbędzie się msza święta w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie. Po mszy zostanie odsłonięta tablica poświęcona pamięci Andrzeja Leppera na fasadzie budynku w Al. Jerozolimskich 30.

Szef Samoobrony, były wicepremier rządu PiS-LPR-Samoobrona Andrzej Lepper został znaleziony martwy 5 sierpnia 2011 r. w warszawskiej siedzibie partii. Leppera powieszonego w łazience na sznurze przymocowanym do worka bokserskiego znalazł jego zięć. Za przyczynę śmierci prokuratura uznała "ucisk pętli na szyję". Podczas sekcji nie stwierdzono obrażeń, które wskazywałyby na udział osób trzecich.

Śledztwo w sprawie samobójstwa Leppera wszczęto na podstawie art. 151 Kodeksu karnego, który stanowi: "Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Według wstępnej hipotezy przyczyną samobójstwa mogły być kłopoty finansowe.

Na sznurze, który posłużył Lepperowi do samobójstwa, nie stwierdzono śladów DNA innej osoby niż jego samego - wynika z opinii biegłych dla prowadzącej śledztwo stołecznej prokuratury.

Stołeczna prokuratura przedłużyła śledztwo do 5 października. Śledczy czekają na sporządzenie profilu psychologicznego Leppera.

DOSTĘP PREMIUM