PiS szykuje jesienną ofensywę - mniej Macierewicza, więcej projektów ustaw

PiS szykuje się do jesiennej ofensywy legislacyjnej. Partia Jarosława Kaczyńskiego zamierza skupić się na sprawach gospodarczych oraz dotyczących polskiej rodziny - pisze ?Rzeczpospolita?.

Według dziennika PiS ma odejść od sprawy katastrofy smoleńskiej - zespół smoleński pod kierownictwem Antoniego Macierewicza ma zakończyć prace.

- To nieprawda - zapewnia w rozmowie z IAR poseł PiS-u Mariusz Kamiński. Jak podkreśla, zespół Antoniego Macierewicza będzie dalej pracował.

Poseł przyznaje, że jednym z pomysłów, ale nie sztandarowym, jest likwidacja Ministerstwa Skarbu. Podkreśla, że Prawo i Sprawiedliwość będzie chciało zaprezentować swój program gospodarczy. Nie chce jednak zdradzać szczegółów. Mówi jedynie, że propozycje jego partii będą dotyczyły ułatwień dla rodzin wielodzietnych.

Kamiński nie powiedział, czy PiS zaproponuje powrót trzeciej stawki podatkowej. Zapewnił, że nad propozycjami gospodarczymi pracuje profesjonalny zespół ekspertów.

Andrzej Halicki z PO nie spodziewa się niczego dobrego jeśli chodzi o sprawy gospodarcze w wydaniu PiS-u. Polityk zwraca też uwagę, że politycy Prawa i Sprawiedliwości bronią instytucji parabankowych. PiS zaskarżyło do Trybunału Konstytucyjnego ustawę, która przewiduje nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi.

Halicki podkreślił, że sprawy gospodarcze będą najistotniejszym wyzwaniem przez najbliższy rok. Jego zdaniem finanse publiczne trzeba będzie trzymać w ryzach i likwidować przywileje, a nie rozdawać pieniądze dobrze zorganizowanym grupom zawodowym. Wczoraj doradca ekonomiczny premiera Donalda Tuska Dariusz Filar poinformował, że rząd może obniżyć prognozy wzrostu PKB na przyszły rok do półtora-dwóch procent. Powodem mają być problemy strefy euro.

DOSTĘP PREMIUM