Halicki o Żalku i jego projekcie ustawy o zw. partnerskich: Chce pokazać się jako myślący inaczej

- Platforma Obywatelska ma jeden projekt ustawy dotyczący związków partnerskich - zapewnia Andrzej Halicki z władz klubu parlamentarnego partii. To reakcja na pojawiające się w mediach informacje, że niektórzy posłowie PO przygotowują własne propozycje dotyczące związków partnerskich.

Halicki przypomniał, że na ostatnim przed wakacjami sejmowym posiedzeniu, władze klubu PO zaakceptowały projekt Artura Dunina. Dodał, że nad tą propozycją pracuje szerszy zespół, który na koniec sierpnia ma zaprezentować posłom Platformy gotowy już projekt. Niedawno białostocki poseł PO Jacek Żalek ujawnił w mediach , że ma już właściwie gotowy własny projekt dotyczący związków partnerskich. Przewiduje on między innymi dostęp do informacji medycznej, prawo pochówku, ustawowego dziedziczenia i reprezentowania przed sądem dla osób - jak to określił - pozostających we wspólnym pożyciu. To próba kolejnego pokazania się jako myślącego inaczej - ocenia propozycję Andrzej Halicki.

"Projekt Żalka to nie jest alternatywa"

Jego zdaniem, posłowi Żalkowi chodzi o to, by sprawę związków partnerskich uregulowano korektą kodeksów i innych aktów prawnych, a nie całościową ustawą. - Oczywiście nie jest to alternatywa dla tego, co zaakceptowało prezydium klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej - podkreślił Andrzej Halicki.

Projekt Artura Dunina nie zrównuje małżeństwa i związku partnerskiego. Reguluje natomiast stosunki majątkowe pomiędzy partnerami, umożliwia dostęp do informacji medycznej. Dotyczy par hetero-, jak i homoseksualnych.

TOK FM PREMIUM