Kalemba: Od 2014 r. rolnicy będą płacić podatek dochodowy

Będzie rewolucja w rolnictwie. Stanisław Kalemba zapowiada w wywiadzie dla ?Gazety Wyborczej? wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników. - To będzie prawdziwa ocena sytuacji w gospodarstwach rolnych - twierdzi.

Nowy minister mówi, że projekt ustawy wprowadzającej podatek został już uzgodniony z Ministerstwem Finansów. Objęcie rolników podatkiem dochodowym zapowiedział w listopadowym exposé Donald Tusk.

Kalemba kontynuuje więc linię poprzednika, Marka Sawickiego (PSL), mimo że jako poseł miał opinię przeciwnika zmian w rolnictwie. - Podatek dochodowy w rolnictwie należy wprowadzić, bo to będzie prawdziwa ocena sytuacji w gospodarstwach rolnych. Czy chcemy, czy nie, polityka UE idzie w tym kierunku - mówi minister.

Dodaje, że podatek dochodowy zastąpi podatek rolny, który dziś płacą rolnicy. Bo - jak podkreśla nowy minister - nie ma mowy, by rolnicy płacili dwa podatki. Podatek dochodowy naliczą gminy i będzie stanowił ich dochody, jak teraz podatek rolny. Według Kalemby stawka podatku na początku powinna być na tym samym poziomie co podatek rolny.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM