Oleksy w TOK FM: W sprawie syna Tuska nie zadziałały służby

- Służby nie zadziałały. Nie ostrzegły premiera, że jego syn pracuje w firmie powiązanej z podejrzewanym o nieprawidłowości Amber Gold. Powinny uprzedzić Tuska, że jego syn może mieć problem - mówił w ?Poranku Radia TOK FM? Józef Oleksy.

Jacek Żakowski zapytał byłego premiera, czy szef ABW powinien odpowiedzieć za brak ochrony kontrwywiadowczej syna premiera. Michał Tusk związał się z firmą, której właścicielem jest niesławna spółka Amber Gold . Według gościa "Poranka" obowiązkiem służb specjalnych jest chronić najważniejsze osoby w państwie, takie jak premier czy prezydent. - Służby nie powinny inwigilować ludzi, ale uzyskiwać informacje z dostępnych źródeł. Pytanie, czy wiedziano o Amber Gold coś, co powinno wzbudzić czujność - powiedział Oleksy.

Temat zastępczy przed ciężką jesienią

- Ochrona wizerunku najważniejszych polityków to również sprawa wizerunku państwa. Jeśli służby wiedziały, że coś się dzieje na rynku finansowym, powinny były to zasygnalizować. Ten mechanizm zawiódł. To wszystko jednak stanie się tematem zastępczym przed ciężką jesienią - dodał były premier. - Szkoda mi Michała Tuska. To zastępczy spektakl - powtarzał były premier.

"Rzucono mu się do gardła dlatego, że jest synem Tuska"

Działania służb w sprawie Michała Tuska komentowali też publicyści w "Poranku TOK FM". Według Macieja Zakrockiego z TVP polskie służby nie zadziałały, ale nie jest to ewenement. - W Wielkiej Brytanii służby też nie ostrzegły premier Thatcher, gdy pojawiały się informacje o tym, co robi jej syn, tzw. Mareczek - powiedział gość "Poranka". (Mark Thatcher był oskarżony o finansowanie próby zamachu stanu w Gwinei Równikowej - red.). A Seweryn Blumsztajn z "Gazety Wyborczej" podkreślił, że media zbyt ekscytują się tą sprawą. - Dramatyczne jest to, że rzucono mu się do gardła dlatego, że jest synem Donalda Tuska. Tymczasem premier mu nic nie załatwiał, jest dla niego raczej ciężarem. Służby powinny zainteresować się prędzej Amber Gold niż synem premiera - powiedział publicysta.

DOSTĘP PREMIUM