Gowin: Szef Amber Gold prześlizgnął się między szczelinami systemu

Czy Marcinowi P. się upiekło? Po części to prawda, prześlizgnął się między szczelinami systemu. Pytanie, czy to był łut szczęścia, czy ktoś z instytucji państwowych mu pomógł - powiedział w TVP Info Jarosław Gowin, komentując sprawę upadku parabanku Amber Gold. I oddał się do dyspozycji premiera Tuska.

- Jeżeli pan premier uzna, że obecny minister sprawiedliwości powinien ponieść konsekwencje ws. Amber Gold - jestem do dyspozycji - powiedział w TVP Info Jarosław Gowin, pytany o ewentualne polityczne konsekwencje upadku parabanku.

Szef resortu sprawiedliwości zaznaczył jednak, że w czasie, gdy dochodziło do oszustw, nie był jeszcze ministrem.

Pytany o to, czy ma sobie coś do zarzucenia w związku z upadkiem Amber Gold i działaniami organów wymiaru sprawiedliwości wobec szefa firmy Marcina P., Gowin odparł, że "zadaje sobie pytanie, czy zawiódł". - I bardzo łatwo mi usprawiedliwiać się tym, że przestępcza działalność Marcina P. toczyła się w poprzednich latach, kiedy nie byłem ministrem sprawiedliwości. Ale istnieje coś takiego jak odpowiedzialność zbiorowa - powiedział.

"Państwo zawiodło. Ale komisja śledcza niepotrzebna"

Gowin dodał, że z premierem Tuskiem rozmawiał o Amber Gold kilkakrotnie.

- Pan premier oczekuje ode mnie i innych ministrów dogłębnej analizy sytuacji. Musimy działać szybko ze względu na uzasadnione oczekiwania opinii publicznej - tłumaczył minister. Stwierdził też, że "państwo zawiodło". - Ale na tym ogólnikowym stwierdzeniu nie poprzestajmy. Trzeba precyzyjnie przeanalizować rolę urzędów, prokuratury, policji. Trzeba poprawić to państwo - dodał. Równocześnie stwierdził, że nie popiera pomysłu powołania komisji śledczej ws. Amber Gold.

- W poprzedniej kadencji, kiedy z inicjatywy PO powstawały komisje śledcze, byłem co do nich sceptyczny. Ten sceptycyzm zachowuję do dzisiaj. Wydaje mi się, że instytucje państwowe są w stanie wyjaśnić tę zagadkę. Najlepszą komisją śledczą są media, jest opozycja - mówił.

DOSTĘP PREMIUM