Passent: Tłusty czwartek w Sejmie. W roli Katona PiS

Debata na temat Amber Gold, a potem wniosek PiS o powołanie komisji śledczej w sprawie parabanku. Wg Daniela Passenta mamy dziś w Sejmie ?tłusty czwartek?. - Spodziewam się, pełen będzie obłudy. W roli Katona wystąpi PiS, który aktualnie odcina się od ekscesów Zbigniewa Ziobro w IV RP, oraz SLD, które może uważać, że ludzie zapomnieli już Starachowice - pisze publicysta na blogu.

Daniela Passenta cieszy, że Sejm debatuje na temat Amber Gold. Choć jak podkreśla publicysta "Polityki", "nie jest to afera wielka". - Ale jednak to i owo odkryła. Przede wszystkim niekompetencję, brak wyobraźni, złe funkcjonowanie systemu wymiaru sprawiedliwości, wady w ustroju prokuratury i - chyba - w orzecznictwie sądów - oceniał.

Jednak wg dziennikarza, posłowie podczas wielogodzinnej dyskusji nie będą skupiać się na wątkach merytorycznych: Będzie więc w Sejmie gorąco, zapewne będzie jatka.

- Spodziewam się, że tłusty czwartek w Sejmie pełen będzie obłudy. W roli Katona wystąpi PiS, który aktualnie odcina się od ekscesów Zbigniewa Ziobro w IV RP, oraz SLD, które może uważać, że ludzie zapomnieli już Starachowice i inne afery. Oby tłusty czwartek nie był dniem straconym, oby zakłócił trochę spokój i pewność siebie Platformy, oby potrząsnął wymiarem sprawiedliwości, a opozycji pozwolił zachować powagę - napisał Passent na swoim blogu.

PSL najważniejsze w sprawie komisji śledczej

Zdaniem publicysty tygodnika "Polityka" równie ciekawe jak debata o Amber Gold może być głosowanie w sprawie powołania komisji śledczej do wyjaśnienia sprawy parabanku z Gdańska.

- Języczkiem u wagi będzie PSL. Przeciwko komisji przemawia fakt, że PSL jest członkiem koalicji rządzącej, i ma niejedno za uszami. Za zgodą na powstanie komisji przemawia zachowanie zdolności koalicyjnej PSL, która może chcieć wykazać się niezależnością i myśli o swojej zdolności koalicyjnej po następnych wyborach. Dla PSL wygodniejsza jest komisja w sprawie Amber Gold niż np. w sprawie nepotyzmu - ocenia Daniel Passent.

DOSTĘP PREMIUM