Amber Gold? "Za dużo niewyjaśnionych faktów, żeby to był przypadek"

- Dziewięć wyroków w zawieszeniu, niezarządzenie wykonania kary, zaniechania pani prokurator. Za dużo jest niewyjaśnionych faktów, żeby to był przypadek - mówi o aferze Amber Gold Ryszard Kalisz. W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" szef komisji sprawiedliwości postuluje reformę polskiej prokuratury.

Czy za dopuszczenie do afery odpowiada system, czy może "błędy konkretnych ludzi" (jak mówili w Sejmie prokurator Seremet, premier, czy minister Jarosław Gowin)? - Oczywiście że błędy popełnili ludzie, ale system je umożliwiał - odpowiada Kalisz. I wylicza: - Z powodu mnogości studentów i czasami niezbyt dobrej kadry obniżył się poziom szkolenia na wydziałach prawa. Reformy aplikacji do zawodów prawniczych, które wprowadził Zbigniew Ziobro, doprowadziły do tego, że obniżył się też poziom tych aplikacji.(...) wybierane są osoby, które nie prezentują należytego poziomu.

- W prokuraturze ze świeczką szukać ludzi, którzy znają się na rynku kapitałowym - twierdzi Kalisz. - Prokuratorzy nie mając o tym pojęcia, proszą o opinie biegłych, a takich biegłych też jest niewielu. Kierują więc pytania do biegłych z zakresu rachunkowości, księgowości, a to zupełnie inna dziedzina - zwraca uwagę polityk lewicy.

Jak przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości chce reformować prokuraturę? Więcej w wywiadzie z politykiem SLD

TOK FM PREMIUM