Graś pisze list do "Rzeczpospolitej": Proszę uwzględniać powyższe fakty

- Premier informował o majowej notatce ABW - zapewnia rzecznik rządu, polemizując z zarzutami opozycji i mediów. Polemikę z tekstem w tej sprawie w "Rzeczpospolitej" Paweł Graś rozesłał do redakcji innych mediów.

Paweł Graś polemizuje z artykułem "Słowa Tuska kontra fakty" w "Rzeczpospolitej". Według rzecznika rządu pojawiły się w nim "nieprawdziwe informacje oraz krzywdzące nieścisłości".

Graś wybrał zarzuty z tekstu w "Rz" i dopisał do nich odpowiedzi.

Zarzut

 

Artykuł "Rzeczpospolitej". "Premier Donald Tusk w sierpniu tłumaczył, że ostrzegając w czerwcu syna przed współpracą z OLT Express, nie miał informacji ze służb o przestępczej działalności firm Marcina P., właściciela m.in. Amber Gold. Okazuje się, że było inaczej. Już w maju Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego informowała go o podejrzeniach wobec tej spółki".

Odpowiedź

 

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej 14 sierpnia 2012 roku: "Informacje, jakie otrzymuję także od służb specjalnych, są klauzulowane, jak się państwo domyślacie, nie będą nigdy przedmiotem szerokich komentarzy publicznych, ale w czasie, o którym rozmawiamy, a więc wiosną, późną wiosną, wczesnym latem żadna z informacji, jakie otrzymywałem, nie wykraczała poza to, o czym media informowały dość szeroko, i nie zmuszała mnie do podejmowania żadnych zadań ponad te zadania, które służby państwa już wykonywały". (...) "Nie uzyskałem ze strony służb państwowych żadnych informacji, których celem było ostrzeżenie mojego syna". (...) "Materiały dotyczące tych ryzyk pojawiały się w prasie od kwietnia systematycznie, a w maju już bardzo intensywnie i dlatego sugestia z jednej strony, że mogłem mieć jakieś tajne informacje i uprzedzałem swojego syna, jest, delikatnie mówiąc, niemądra i tak jak wspomniałem, także dalece nieprzyzwoita".

"Słowa te oznaczają - wyłącznie tyle - że premier nie otrzymał od służb specjalnych żadnych informacji, na podstawie których mógłby ostrzegać syna. Wyciąganie z tych słów wniosku, że premier w ogóle nie otrzymał od służb informacji na temat Amber Gold, jest nieuzasadnione" - napisał rzecznik rządu.

Zarzut

 

Artykuł "Rzeczpospolitej". Autorzy artykułu o premierze: "Zapewniał też, że służby ani prokuratura do dnia konferencji nie informowały o przestępczej działalności spółek Marcina P. On sam opierał się wyłącznie na wiedzy dostępnej w mediach, nie zaś służb specjalnych".

Odpowiedź

 

Premier Donald Tusk nigdy nie wypowiedział takich słów. Prosimy redakcję o dostarczenie do KPRM tego cytatu z podaniem źródła.

Zarzut

 

Artykuł "Rzeczpospolitej". Andrzej Duda z PiS powiedział o premierze: "A jeszcze w czwartek w Sejmie przekonywał, że wiedzę o Amber Gold czerpał z mediów, a nie ze służb".

Odpowiedź

 

Premier Donald Tusk w Sejmie 30 sierpnia 2012 roku: "Sto razy informowaliśmy bardzo precyzyjnie o tym, kiedy wpłynęła pierwsza notatka z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na moje biurko i czego mniej więcej dotyczyła, nie chcemy tutaj naruszać klauzuli, ale właściwie to, co powiedzieliśmy, dość dokładnie opisuje znaczenie tej notatki związanej bezpośrednio z informacją z BGŻ. I nie ukrywałem, że w mojej ocenie analityczno-wyprzedzające działania ABW były powolne". (...) "ABW działało zgodnie z rutyną, nie mam większych zastrzeżeń co do sposobu działania ABW wtedy, kiedy otrzymało informacje, było to w maju, na temat pewnych zagrożeń czy wątpliwości. Informacje z jednego z banków, a następnie analiza przeprowadzona przez ABW doprowadziły ABW bardzo szybko do wniosków do prokuratury".

"Premier informował więc o notatce ABW" - napisał Paweł Graś. I zażądał od "Rzeczpospolitej": "Proszę uwzględniać powyższe fakty w swoich kolejnych publikacjach".

embed

DOSTĘP PREMIUM